Interpretacja wyników AMA, ANA test HEp-2

3 odpowiedzi
Nawiązuję do swojego wcześniejszego pytania. Pytałam o interpretację wyników i otrzymałam odpowiedź, że to zależy w jakim kontekście klinicznym były one wykonywane, bo same są badaniami pomocniczymi. Dlatego chciałam uzupełnić pytanie o ów kontekst.

Wynik badania:
"P/C Anty-mitochondrialne: nie stwierdza się obecności
AMA
ANA HEp-2
Test HEp-2: ujemny
ANA - P/C przeciwjądrowe: nie stwierdza się obecności
Wzór fluorescencji: nie określa się - wynik ANA ujemny"

Kontekst: Badanie było wykonane w celach diagnostycznych u osoby skarżącej się na częste biegunki (mężczyzna z nadwagą, lat 46). Lekarz podejrzewał zespół jelita drażliwego, jednak przepisany lek - Duspatalin retard - nie pomógł. W badaniu USG stwierdzono lekkie stłuszczenie wątroby. Badanie krwi wykazało nieznacznie podwyższony ALAT: 46 U/I oraz GGTP: 79 U/I. Glukoza w górnych granicach normy: 98 mg/dl. AspAt, bilirubina, cholesterol, ASO, trójglicerydy i żelazo w normie. HBsAg: nieobecne, anty-HCV: (!) niereaktywne - ujemne (nie wiem co oznacza ten wykrzyknik w nawiasie przed wynikiem). Badana osoba od lat ma problemy z wątrobą, jednorazowo zdarzyło się że ASPAT i ALAT były znacznie podwyższone, jednak z czasem wyniki ulegały poprawie dzięki preparatom z witaminami B, sylimaryną, fosfolipidami oraz suplementom i ziołom wspierającym pracę wątroby. Ostatnio pojawiło się jeszcze nadciśnienie. Leczona osoba pracuje za granicą, w Polsce była krótko, czasu wystarczyło na jedną wizytę i wykonanie badań. Do lekarza z wynikami będzie mogła zgłosić się dopiero za 4 miesiące, kiedy przyjedzie ponownie i nie chce tak długo czekać w niepewności.
Pytanie: Czy takie wyniki (chodzi o AMA, ANA i test Hep-2) oznaczają, że wszystko jest w porządku czy też ani nie potwierdzają, ani nie wykluczają choroby?
Witam,
Wyniki badań dodatkowych zawsze należy rozpatrywać w całokształcie obrazu klinicznego.
Duspatalin retard nie jest lekiem p/ biegunkowym.
Pozdrawiam.

Witam przeciwciała przeciwjądrowe wykluczają tzw. choroby układowe natomiast biegunka może być spowodowana innymi przyczynami
Dzien dobry, Warto byłoby dorobić przeciwciała ASMA i anty-LKM i na tej podstawie można wykluczyć podejrzewane pewnie przez lekarza autoimmunologiczne zapalenie wątroby.