interpretacja wynikó badań - markery

5 odpowiedzi
Proszę o analizę wyników CA 19-9 - wynik 4,51 U/ml oraz CEA 1,03 ng/ml , pojawiła się krew w kale dlatego były zrobione markery, proszę o informację jakie inne badania mogę wykonać?
Dzień dobry. Markery nowotworowe nie służą do rozpoznania nowotworu i nie interpretuje się ich wyników w oderwaniu od pacjenta i jego choroby. Jeżeli występuje krew w kale należy wykonać kolonoskopię. Kolonoskopia jest badaniem z wyboru w takiej sytuacji, a nie markery nowotworowe.
Zapraszam na konsultację.
Dr n. med. Monika Bieniasz

Poziomy markerów są prawidłowe.Wskazane jest badanie przez chirurga.Mogą być hemoroidy,ale trzeba wykluczyć poważniejsze zmiany
Interpretacja markerów , przy pojawieniu się krwi w kale jest bezużyteczna i nie powinna być brana pod uwagę , przy podejmowaniu dalszych decyzji. Niezbędne jest wykonanie kolonoskopii .
Witam,
oba wyniki są prawidłowe, jednak to nie wyklucza choroby.
Przyczyn pojawiania się krwi w kale jest wiele i wydaje, że nie od markerów powinno się diagnostykę.
W moim odczuciu powinno to byc tak:
- badanie "per rectum" przez lekarza; jeśli nie stwierdza się patologii to dalej:
- posiew kału
- kolonoskopia,
Jeśli lekarz stwierdzi nieprawidłowość w badaniu per rectum równiez zaleci jakieś badanie endokopowe

W czasie endoskopii (rektoskopii, sigmoidoskopii, kolonoskopii) pobrane zostaną ewentualnie wycinki ze stwierdzonych nieprawidłowych zmian, albo badanie wykluczy proces chorobowy.

Pozdrawiam.
Dzień dobry; wyniki markerów są prawidłowe, niemniej obecność krwi w stolcu jest poważnym objawem - różnych, nie tylko nowotworowych, chorób;
konieczna jest dalsza diagnostyka (kolonoskopia?);
ustalenie zaocznie zakresu badań, moim zdaniem, nie jest możliwe