Insulinooporność mimo dobrych wyników

7 odpowiedzi
Witam, mam 20lat i zdiagnozowane PCOS. Dodam, że nigdy nie miałam
problemów z wagą(167cm i waga 52,7). Doktor zdiagnozował mi
insulinooporność przy wynikach Insuliny po obciązeniu (75 g glukozy
0,1,2)Insulina przed obciążeniem 7,4 µIU/ml Insulina po obciążeniu(pkt 1) 96,8 µIU/ml
Insulina po obciążeniu (pkt 2) 77,7 µIU/ml. Glukoza na czczo:78 mg/dl, glukoza po 1 godz. 122 mg/dl, glukoza po 2 godz. 91 mg/dl. Nie mam objawów, nie tyję, dobrze się czuję,w rodzinie nikt nie chorował na cukrzycę, a mam brać METFORMAX...Inny lekarz stwierdził, że to absolutnie niepotrzebne...Co robić? Brać czy zostawić? Dodatkowo biorę hormony na ustabilizowanie miesiączek i spironol. Pozdrawiam serdecznie
Decyzje o leczeniu może podjąć jedynie lekarz leczący pacjenta. Zasada jest taka, że kiedy są podzielone opinie, wskazane jest poszukanie trzeciej, ale także lekarza, który będzie miał możliwość pełnej oceny.

Jestem diabetologiem- wg wyliczeń jest niewielka insulinooporność- i nie wymaga metforminy.. Natomiast samo rozpoznanie PCOS jest wskazaniem do stosowania metforminy
Witam. Poziomy glukozy ma Pani prawidłowe, natomiast wartości insuliny są za wysokie. Nie ma Pani co prawda zewnętrznych oznak insulinooporności, ale problemy z cyklem miesiączkowym są. Ponadto sama hiperinsulinemia jest zjawiskiem bardzo niekorzystnym i należy ją zwalczać zanim rozwiną się u Pani wszystkie typowe objawy. Metformina jest lekiem bezpiecznym, ma bardzo korzystny wpływ na metabolizm. Ja bym na Pani miejscu brała zalecony preparat metforminy. Dodatkowo aerobowa aktywność fizyczna. Pozdrawiam.
Witam wyniki obciążenia sa dobre,moze istnieć potrzeba leczenia Metformaxem z powodów ginekologicznych. Pozdrawiam Małgorzata Julita Świder
Prosze o kontakt telefoniczny w tej sprawie
Dzień dobry. Metformax bardzo korzystnie działa w PCOS, zmniejsza insulinooporność, przywraca owulacje, reguluje cykle miesięczne. Być może po dłuższym czasie przyjmowania dobrze dopasowanej dawki Metformaxu będzie można u Pani odstawić hormony i Spironol. Pozdrawiam serdecznie.
Metformina ma zastosowanie w PCOS nie tylko jako lek zmniejszający insulinooporność ale także zmniejszający tzw. hyperandrogenizm i dzięki temu m.in może przywrócić prawidłowe cykle miesiączkowe. Stąd stosowana jest nie tylko w przypadkach ewidentnej insulinooporności. To są ogólne wnioski. Decyzję o włączeniu insuliny podejmuje ostatecznie lekarz prowadzący w oparciu o całokształt obrazu klinicznego. Stąd nie potrafię w Pani przypadku ani wykluczyć ani potwierdzić wskazań do włączenia tego leku.