holter ekg, zawroty głowy, nadciśnienie

4 odpowiedzi
Mam 46 lat, zdiagnozowano u mnie nadciśnienie tętnicze, które leczę. Od czasu zdiagnozowania nadciśnienia(5 miesięcy) mam zaburzenia równowagi, czuje się jakbym była na "lekkim rauszu". Wykonany mam holter ciśnieniowy, echo serca(niedomykalność zastawki mitralnej), ekg wysiłkowe- dobra tolerancja wysiłku, przerwany z powodu osiągnięcia limitu tętna w I etapie, poza tym wszystko w normie.Badanie hormonów tarczycy w normie, usg tarczycy- bez zmian, rtg kręgosłupa-zniesiona lordoza szyjna. Doppler tętnic szyjnych w porządku. Ostatnio zrobiłam holtera ekg i niepokoją mnie wyniki, a na wizytę u kardiologa muszę jeszcze poczekać.Bardzo proszę o interpretację lub uwagi. Średnia częstość rytmu wynosiła 76- rytm zatokowy. Okresowo niemiarowość zatokowa. Minimalna częstośc rytmu wynosiła 45. Maksymalna częstość rytmu 131.Nie znaleziono pauz dłuższych od 2,5 s. Pobudzeń komorowych zarejestrowano 22-pojedyńcze pobudzenia przedwczesne. 2 pobudzenia przedwczesne przedsionkowe.Epizody ST(minut) 111.Maks. zmiana ST wynosiła -1,60. Przed holterem zmieniono mi leki na piramil i nebilet.
Dzień dobry!
Czy ma Pani dobrą kontrolę ciśnienia tętniczego na obecnie stosowanych lekach? W opisywanym badaniu Holter EKG występują niegroźne zaburzenia rytmu pod postacią nielicznych pobudzeń dodatkowych. Epizody obniżenia ST mogą świadczyń o niedokrwieniu mięśnia sercowego. Należałoby to dokładnie ocenić. Konieczna jest zatem konsultacja kardiologiczna, na której lekarz będzie mógł zinterpretować wyniki oraz zebrać dokładny wywiad i przeprowadzić badanie.
Sugeruję wizytę:
Na wizytę można umówić się przez serwis ZnanyLekarz, klikając w przycisk Umów wizytę.

Witam, nie napisała Pani czy na obecnych lekach jest dobre ciśnienie. Zaburzenia równowagi nie są typowym objawem nadciśnienia tętniczego. Wynik holtera Ekg raczej nie jest niepokojący. Opisywane zmiany ST są wątpliwe, a
Zaburzenia rytmu niegroźne. Oczywiście moja odpowiedz w żadnym stopniu nie może zastąpić wizyty u kardiologa.
Proszę mierzyć RR w spoczynku 2x dziennie Sugerowałbym również konsultacje okulisty, laryngologa i neurologa. Pozdrawiam
Dzień dobry! Wynik holtera EKG jest prawidłowy, nie wskazuje na przyczynę Pani dolegliwości. Pytanie o wynik holtera ciśnieniowego - czy wykazał prawidłową kontrolę nadciśnienia tętniczego. Tu głównie upatrywałabym przyczyn gorszego samopoczucia.
1. "ekg wysiłkowe- dobra tolerancja wysiłku, przerwany z powodu osiągnięcia limitu tętna w I etapie" - test przerwany w I etapie jest zagadkowym wynikiem bo oznacza bardzo złą tolerancję wysiłków - chyba doszło do jakiejś pomyłki
2. W Holterze nie ma zaburzeń rytmu i przewodzenia czyli potencjalnego źródła podawanych dolegliwości
3. Może wina leży po zbyt intensywnym leczeniu hypotensyjnym - zbyt niskie wartości RR mogą powodować takie dolegliwości