Hmm , zaczęłam leczenie fluoksetyną No i spotęgowała u mnie o na lęki. Głównie objawy somatyczne i w

1 odpowiedzi
Hmm , zaczęłam leczenie fluoksetyną No i spotęgowała u mnie o na lęki. Głównie objawy somatyczne i wewnętrzny niepokój itd. Nie mogę też wgl spać. O co powinnam poprosić lekarza doraźnie do Fluxemedu zanim on zacznie działać, żeby zniwelować objawy uboczne tak by się dało funkcjonować? Xanax już brałam doraźnie i pół roku temu przy terapii tym samym lekiem (przez msc codziennie 0,5mg) i już nie działa na mnie tyle, a nie chce świadomie zwiększać, żeby się nie uzależnić.. Jest coś innego doraźnego co aż tak nie uzależnia ?
Witam. Opisywane objawy po włączeniu fluoksetyny niestety zdarzają się, większość z nich ustępuje w miarę upływu czasu jak niepokój jednak niektóre z nich np. bezsenność mogą utrzymywać się przez cały czas terapii. Warto poprosić o lek nasenny, który nie doprowadzi do uzależnienia, ponieważ ten problem najpewniej będzie utrzymywał się dłużej podczas leczenia tym preparatem. Wykorzystujemy w psychiatrii w tym celu też inne leki przeciwdepresyjne mające komponent nasenny- trazdon, mianseryna, mirtazapina czy starszej generacji leki- opipramol, doxepin itp.
Każda benzodiazepina ( leki typu Xanax) uzależnia w podobnym stopniu. Do krótkotrwałego leczenia ( max do 4 tygodni w zmniejszających się dawkach ) można włączyć inną BZD-powinna być lepsza odpowiedź niż na alprazolam , która Pani organizm zna i zwiększyła się tolerancja na lek. Skoro jednak doszło do zwiększenia tolerancji musi Pani już dłuższy czas przyjmować Xanax, więc polecałabym lek typu Hydroksyzyna, Diphergan lub inne.
Trudno mi w tym miejscu ze szczegółami omawiać zasady łagodzenia działań niepożądanych SSRI.
Najrozsądniej będzie jeśli skontaktuje się Pani z lekarzem prowadzącym leczenie i omówi z nim problem. Pozdrawiam.