Helikobakter

2 odpowiedzi
Witam , czy tylko gastroskopia może wykazać helikobakter ? Od 2 miesięcy leczę tę bakterię i nie mam pewności czy nadal jest aktywna . Lekarka rodzinna powiedziała mi , że nie wysyłają na żadne badania kontrolne . Chciałabym zrobić badania nawet jeśli musiałabym zapłacić .... Tylko nie wiem czy jest jakieś inne badanie które pomoże ją wykryć prócz gastroskopii ? Nadal odczuwam bóle brzucha co prawda są mniej nasilone . Bardzo proszę o odpowiedz
Witam! Wykonanie badań na obecność H. pylori jest wskazane u osób, które skarżą się m.in. na nudności, wymioty, częstą zgagę, dyskomfort po posiłku i bóle żołądka. Helicobacter pylori to bakteria, która odpowiada za około 70 proc. przypadków choroby wrzodowej żołądka i około 95 proc. przypadków owrzodzeń dwunastnicy. Badania na obecność Helicobacter pylori dzieli się na badania nieinwazyjne i inwazyjne. Badaniem inwazyjnym na obecność H. pylori jest gastroskopia. Badania nieinwazyjne na obecność H. pylori to test oddechowy (oznaczenie zawartości tzw. ciężkiego węgla w wydychanym powietrzu), test z krwi (oznaczenie przeciwciał IgG i IgA), test z kału (posiew kału; test wykrywający RNA bakterii; oznaczenie antygenu H. pylori w próbce kału). Zapraszam na wizytę.
Sugeruję wizytę:
Na wizytę można umówić się przez serwis ZnanyLekarz, klikając w przycisk Umów wizytę.

Helikobacter pylorii można zbadać używając jeszcze innych testów. Dość dużą skuteczność mają - badanie antygenu Hp ze stolca oraz test oddechowy - najlepiej wykonać obydwa badania (jeśli pierwszy będzie ujemny), gdyż zwiększa to szansę na wykrycie bakterii. Dodatkowo, należy zastanowić się czy (jeśli wyniki wyjdą ujemnie) to na pewno jest jedyna przyczyna dolegliwości? Warto odwiedzić lekarza prowadzącego i się z nim skonsultować. Pozdrawiam