Guzy liściaste

4 odpowiedzi
Pytanie do chirurga onkologa.

W ciągu 2 tygodni dowiedziałam się o 4 guzkach w piersiach.
Pierwszego wyczułam sama, zgłosiłam sie na badania USG gdzie usłyszałam, że jest to prawdopodobnie gruczołowłokniak.

Wynik badania USG: W piersi prawej na godz. 10 zmiana wyczuwalna palpacyjnie odpowiada hypoechogenicznemu guzkowi o śr. 21mm. Wskazana biopsja mamotomiczna. Poza tym zmian ogniskowych nie stwierdza sie, przewody mleczne w normie, jamy pachowe wolne. Birads 4a.

Po 2 dniach od wizyty wyczułam kolejnego guzka i poszłam ponowić badanie, wtedy guzki były już 4. Wszystkie takie same, pierwszy obecny w piersi prawej plus nowy na godz. 9 przybrodawkowo o dł. 11 mm.
Pierś lewa na godzi 9 zmiana o tym samym charakterze o dł 23 mm i na godz. 10 przybrodawkowo, podskórnie o dł 9mm. Przewody meczne w normie, jamy pachowe wolne, Birads 4a.

Wykonano mi biopsje mamotomiczną pierwszej zmiany i tutaj wynik: Fragmenty guza nabłonkowo - podścieliskowego o większej komórkowości podścieliska. Stwierdza sie 2 mitozy/10 DPW Obraz histopatologiczny przemawia za rozpoznaniem guza łagodnego liściastego. Zalecenie: Usunąć loże po guzie.

Prosze o radę, bo ile lekarzy tyle opinie. Jeden mówi o usuniecie loży chirurgicznie plus reszty zmian od razu tym samym sposobem (guz plus tkanka wokół plus tkanka zdrowa) ponieważ z góry zakłada, że wszystkie te zmiany to guzy liściaste.
Kolejny mówi o usunięciu loży po guzie, bez ruszania innych zmian, a obserwacje ich i wtedy jeśli zaobserwuje wzrost usuniecie sposobem chirurgicznym.
Następny chcę czekać czy guz wycięty zacznie odrastac i wtedy wykonać operacje, ponieważ twierdzi, ze może być to jednak gruczołowókniak, bo odróżnienie go od guza liściastego jest bardzo trudne, reszte guzów tylko obserwować.
Czytałam, ze takie guzy mogą się zezłośliwić, więc nie chce za długo też czekać z decyzja, proszę o pomoc. Dodam, ze mam 24 lat, w rodzinie nie było choroby nowotworowej.
Trudno coś doradzić bez oglądania pacjenta. Na pewno nie można zakładać że wszystkie zmiany są to guzy liściaste, jednak jeśli nie zniekształci to piersi w sposób znaczący to skoro już będzie operacja, można usunąć pozostałe zmiany. Jeśli pierś jest mała trzeba zastanowić się nad rozległością zabiegu. Proponuję zgłosić się do jednostki specjalistycznej posiadającej tzw. "Breast unit" - oddział zajmujący się wyłącznie leczeniem nowotworów piersi. Pozdrawiam.

Dzień dobry,
Należy sie przede wszystkim opierać na wyniku hist-pat , którego opis sugeruje łagodny guz liściasty, jednak nawet guzy liściaste łagodne mogą odrastac przy nieradykalnym wycięciu, dlatego należy przede wszystkim usunąć z marginesem tkanek zdrowych najlepiej ok.1cm loże po biopsji mammotomicznej
Jeśli chodzi o pozostałe zmiany to w piersi lewej należy wykonać biopsje gruboigłową zmiany z godz.9 piersi lewej -Birads 4a, pozostałe zmiany jeśli obraz ich w USG jest niepodejrzany można obserwować.
Jednak pełny obraz kliniczny to badanie palpacyjne i badania obrazowe-USg i mammografia , którą też należy wykonać przy takim obrazie USG.

Dr med. Grzegorz Szczęśniak
Sugeruję wizytę:
Na wizytę można umówić się przez serwis ZnanyLekarz, klikając w przycisk Umów wizytę.
Dzień dobry,
mam kilka wątpliwości i myślę, że powinniśmy się zobaczyć. Po pierwsze to niesłychanie dziwne, że po dwóch dniach pojawiły ... zostały wykryte 3 nowe zmiany. Biopsja mammotomiczna nie jest uznaną metodą wycinania guzów liściastych. Nie ma możliwości określenia radykalności i marginesów. Guz liściasty niezależnie od formy powinien być usunięty z marginesem.
Pozdrawiam,
Marcin Migaczewski
Witam, biorąc pod uwagę wynik badania USG nie można podjąć decyzji. Należy wykonać dodatkowe badania obrazowe. Skonsultować wyniki i podjąć dopiero dezycję dotyczącą biopsji/zabiegu chirurgicznego.