Guzek tarczycy

6 odpowiedzi
Tydzień temu otrzymałam wynik BACC tarczycy: ''w płacie lewym w biegunie górnym guzek lity o mieszanej echogeniczności o wym. 11,2x7,4mm''. Mikroskopowo: ''średnio obfity materiał cytologiczny, zawierający rozproszone i w zespołach struktury drobnopęcherzykowe. Pojedyncze krople gęstego koloidu. Tyreocyty o jądrach małych i średniej wielkości, normobarwliwe, niepokojących cech cytologicznych". WNIOSEK: ''obraz cytologiczny tzw. guzka pęcherzykowego (tumor follicularis lobi sinistri thyreoideae) IV kategoria wg Bethesdy - podejrzenie nowotworu pęcherzykowego''. Dziś otrzymałam od lekarza endokrynologa skierowanie do poradni chirurgii onkologicznej. W rejestracji w/w poradni otrzymałam termin wizyty na 28.03.2018 r. Czy z takim wynikiem BACC mogę spokojnie czekać 4 m-ce na wizytę? Z góry dziękuję za odpowiedź!
Dzień dobry,

Z wynikiem "guz pęcherzykowy tarczycy" nie należy tak długo czekać . Może to oznaczać zarówno łagodny guzek tarczycy jak i zmianę nowotworową; Powinna Pani poprosić o dopisek na skierowaniu PILNE lub o założenie karty onkologicznej tzw. DILO, która przyspiesza procedurę przyjęcia na konsultacje i leczenie.

Pozdrawiam serdecznie
Dr Grzegorz Szczęśniak

Do pewnego wykluczenia raka należy guz wraz z tarczycą usunąć (zabieg minimalny: usunięcie płata z cieśnią, jeśli drugi płat jest bez zmian) wraz z próbnym wycięciem należnych węzłów chłonnych. Termin jest długi, ale rak tarczycy zwykle dobrze rokuje. Jeśli operować będzie jakiś "wirtuoz" chirurgiczny, mający małą częstość powikłań, to można zaczekać. W przeciwnym wypadku radzę szukać coś wcześniej.
Wskazane jest założenie karty DILO w POZ - u lekarza rodzinnego ( tzw. zielona karta ) na podejrzenie otworu tarczycy D44.0 i zgłoszenie się z tą kartą do ośrodka gdzie operują tarczycę. Ze swojej strony zawsze polecam Szpital Narutowicza w Krakowie, jednak z uwagi na odległość w Pani sytuacji pewnie są jakieś szpitale bliżej. Pozdrawiam.
Szanowna Pani,
sugeruję przyspieszyć termin wizyty.
Z wyrazami szacunku
Monika Bieniasz
Witam,
moim zdaniem termin powinien być przyspieszony.
Pozdrawiam,
Marcin Migaczewski
dzień dobry
najlepiej i najprościej : proszę pobrać od lekarza rodzinnego (na podstawie wyniku BAC) kartę DILO - szybkiej diagnostyki onkologicznej i z kartą zgłosić się do Poradni Onkologicznej - terminy wizyt i badań na pewno będą znacznie szybsze