Guz na wątrobie powstały prawdopodobnie z nacieku z pęcherzyka żółciowego

4 odpowiedzi
Witam u mamy (wiek 57 lat) rozpoznano guz na wątrobie w wielkości 8x5 cm powstały poprzez naciek z pęcherzyka żółciowego w V segmencie wątroby. oprócz tego dość liczne zmiany meta w II I VIII segmencie o śr. 22 mm. we wnęce wątroby powiększone węzły chłonne o dł 1,5-2cm. Większych zmian nie uwidoczniono.

Pęchężyk żółciowy bez widocznych uwapnionych złogów, poszerzony, z pogrubiałymi nieregularnie do 12mm ścianami- objęty naciekiem najpewniej npl. Zmiany naciekowe nie izolują się od miąższu wątroby- podejrzenie nacieku npl. przechodządzego z pęcherzyka na wątrobę. W s. V wątroby w przyleganiu do pęcherzyka widoczna jest hypodensyjna zmiana o policyklicznych zarysach i wym. ok. 79 x49 mm- meta lub naciek przez ciągłość. W pozostałym miąższu wątroby widoczne są mnogie hypodensyjne ogniska meta - największe w s. VIII śr. do 23mm, w s. II śr. do 22mm. We wnęce wątroby obecne dość liczne powiększone węzły chłonne o dł. do 15-20mm. Drogi żółciowe nieposzerzone. Trzustka o prawidłowym obrazie. Śledziona powiększona - dł 13cm, bez zmian ogniskowych. Drobne torbiele korowe obu nerek śr. do 4 mm. Poza tym obie nerki o prawidłowym obrazie. Oba nadnercza prawidłowe. Pęcherz moczowy wypełniony , bez zmian. Pojedyncze powiększone węzły chłonne przyaortalne mają dł. do 12 mm. Układ kostny objęty badaniem bez widocznych zmian meta.
Nie określono typ nowotworu, czekamy na wynik biopsji cienko igłowej .
Proszę o poradę czy jest możliwość usunięcia takiego guza czy też podjąć się chemioterapii. Czy taki przypadek został wcześniej stwierdzony i ewentualnie gdzie go można leczyć?
Dzień dobry,
Pani Mama ma prawdopodobnie zaawansowany proces nowotworowy wychodzący z pęcherzyka żółciowego. Obecnie tych zmian nie można usunąć. Jedynym rozwiązaniem jest chemioterapia i jeśli w wyniku leczenia nastąpi zmniejszenie się zmian można będzie brać pod uwagę inne inwazyjne metody leczenia.
Zapraszam do Radomskiego Centrum Onkologii gdzie zajmujemy się takim leczeniem.

Dr med. Grzegorz Szczęśniak

Proszę poczekać na wynik biopsji.
Dzień dobry,
Ustalenie typu nowotworu ma kluczowe znaczenie dla podjęcia decyzji o wyborze schematu postępowania. Leczeniem z wyboru w przypadku rozsianej choroby nowotworowej jest chemioterapia. Niestety leczenie chirurgiczne polegające na usunięciu guza wątroby nie jest możliwe ze względu na rozsiew nowotworu. Krytyczne znaczenie dla podjęcia decyzji o leczeniu ma wynik biopsji cienkoigłowej. Niestety dość często biopsja cienkoigłowa nie pozwala na jednoznaczne rozpoznanie typu nowotworu ze względu na pobierany skąpy materiał tkankowy. Obecnie zaleca się wykonywanie biopsji gruboigłowych, które są wykonywane pod kontrolą usg lub TK. Taka biopsja pozwala na pobranie fragmentu guza do badania histopatologicznego i precyzyjne ustalenie jego typu (możliwe jest wykonanie badań immunohistochemicznych). Po zakończeniu diagnostyki chora powinna zostać skierowana do ośrodka onkologicznego, w którym znajduje się oddział onkologii klinicznej (dawniej chemioterapii). Decyzja o kwalifikacji do chemioterapii zależy nie tylko od wyniku badania histopatologicznego, ale również od innych czynników, takich jak: stan ogólny chorej, wydolność narządów wewnętrznych, w szczególności wątroby (ocena na podstawie badań biochemicznych krwi). Przed Państwem jest jeszcze dość długa droga do rozpoczęcia leczenia.
Witam,
niestety sytuacja wygląda na zaawansowany, nieoperacyjny proces nowotworowy. Pozostaje do rozważenia paliatywna chemioterapia, ale rokowania nie są dobre. Często spotykamy takie sytuacje. Proponuję konultację w ośrodku onkologicznym - np. przy ul. Śniadeckich 10 w Krakowie.
Pozdrawiam
Marcin Migaczewski