grzybica pochwy

4 odpowiedzi
Zaniepokoił mnie śluz, nie miałam objawów swędzenia, pieczenia itd. Wykonałam badanie mykologiczne, które wykazało obecność: candida albicans-średnio liczne oraz lactobactillus spp. średnio liczne. Grzyby są wrażliwe na: nystatynę, flucytozynę, econazol, ketokonazol, mikonazol, flukonazol. Po zastosowaniu 1 globulki gyno-femidazolu dostałam reakcji alergicznej. Dziś ginekolog przepisał mi inne globulki: Gyno pevaryl oraz Fluconazole. Po ilu dniach od reakcji alergicznej mogę zastosować globulki gyno pevaryl? Kiedy i przez jaki okres czasu powinnam przyjmować dopochwowo probiotyk dla odbudowania prawidłowej flory bakteryjnej? Po jakim okresie od zastosowania gyno pevaryl powinnam wykonać pierwszą cytologię? Jak często powinnam wykonywać cytologie lub badania mykologiczne? Ostatnio grzybice miałam dwa lata temu: trzy infekcje w okresie 4 miesięcy. Pierwsza infekcja z objawami swędzenia i pieczenia. Kolejne dwie infekcje nie miały objawów, zostały zdiagnozowane podczas badania ginekologicznego. Po wyleczeniu trzeciej grzybicy do listopada ubiegłego roku wykonałam trzy mykologie, żadna nie wykazała obecności grzybów.
Witam,
Należy wykonać kontrolny wymaz z pochwy 7 dni po zakończeniu leczenia i jeśli nadal jest grzybica leczyć zgodnie z mykogramem. Proponowałbym nystatynę i nie stosował więcej globulek, które powodują uczulenie. Cytologię wykonuje się 1 x na rok. Stosowanie probiotyków nie ma udowodnionej skuteczności w profilaktyce infekcji.
z poważaniem
Tomasz Łabiak

Po reakcji uczuleniowej dobrze jest przeplukać pochwę tantum rosa i na drugi dzień można stosować inne globulki - zawsze na noc dopochwowo. Po zakończeniu globulek leczniczych zastosować probiotyk dopochwowy przez okrez 7-14 dni. Cytologię lub wymaz można wykonać po 2 tyg od zakończenia probityków. Na te wszystkie pytania z całą pewnością udzieli Pani odpowiedzi doktor na wizycie - proszę pytać i się nie krępować od tego jesteśmy :)
Droga Pani
Pani wypowiedź nasuwa mi kilka pytań
1. Czy lekarz prowadzący nie odpowiedział wyczerpująco na pytania, które Pani zadaj? Jeżeli nie proszę go zmienić
2. bez badania ginekologicznego trudno ocenić z jaką reakcją alergiczną mamy do czynienia. Sadzę, że może Pani zaraz zastosować zalecone leki jednak bez pewności czy po nich też nie wystąpi jakaś niekorzystna reakcja (nie wszystkie objawy to alergia).
3. leczenie "grzybicy" w oparciu tylko o badanie ginekologiczne nie powinno mieć miejsca.
Ogólnie wygląda to tak: podejrzenie grzybicy, skierowanie do badania mikrobiologicznego, leczenie celowane, jeżeli jest- leczenie partnera, kontrolne badanie mikrobiologiczne 2-3 tygodnie po zakończeniu leczenia. Jeżeli OK, cytologia w stosownej fazie cyklu (1x w roku). probiotyki są uzasadnione w przypadku niedoboru pałeczek kwasu mlekowego. Niektóre źródła zalecają kontrolne badanie mikrobiologiczne również 1x w roku; osobiście uważam takie zalecenie za nie do końca uzasadnione. Są niepokojące Panią/ lekarza objawy wykonujemy badanie. Pozdrawiam
Rozważyłbym dłuższą kurację ogólną (doustną) i ogólną poprawę odporności organizmu. Czasem warto szukać przyczyny spadku odporności ( styl życia , dieta, używki, środki higieny intymnej, prezerwatywa , stosowanie innych leków,antybiotyki , partner czy infekcja HIV). BD