gruczolak przysadki mózgowej a podwyższony poziom glukozy

7 odpowiedzi
Czy mikrogruczolak przysadki mózgowej może mieć wpływ na podwyższony poziom glukozy?
Podczas ostatnich badań wykazało, że mam podwyższoną glukozę (na czczo - 116). Od przeszło tygodnia mierzę sobie poziom cukru i wyniki są następujące: na czczo - 116, 105, 109, dziś 135. Po dwóch godzinach po posiłku - 104, 110, 112, 101, dziś - 110. Czy to może być cukrzyca? Chciałąby zaznaczyć, że od przeszło miesiąca jestem na diecie;) i "coś" słodkiego jem tylko raz w tygodniu, zazwyczaj w niedzielę;)
Witam. pomiary glukometrem są niemiarodajne - nie służą do rozpoznawania cukrzycy. Patrząc jednak na glikemie widzę wskazanie , by wykonać krzywa obciążenia glukozą - wynik tego badania daje dopiero podstawę do rozpoznawania cukrzycy. Gruczolaki czynne hormonalnie mogą mieć oczywiście wpływ na poziom glikemii w surowicy - zależny to od rodzaju hormonów , które wydzielają. Pozdrawiam Bartosz Bednarkiewicz

pytanie czy mikrogruczolak wydziela hormony. Jeżeli tak to może mieć wpływ na podwyższony cukier we krwi.
Witam. Hiperprolaktynemia może wpływać na insulinooporność i zaburzenia gospodarki węglowodanowej. Pomiary z glukometru nie służą do celów diagnostycznych. Przy podwyższonej glukozie na czczo należy wykonać test obciążenia 75g glukozy. Zakładam, że była Pani na czczo - czyli 8-14h od ostatniego posiłku. Pozdrawiam
Owszem, mikrogruczolak przysadki może mieć wpływ na poziom glukozy. To może być cukrzyca. Jednak podstawą rozpoznania nie są pomiary z glukometru, ale badania laboratoryjne, w tym także test obciążenia.
Dzień dobry, wykonana w laboratorium glukoza na czczo 116 mg/dl jest wskazaniem do wykonania doustnego testu tolerancji glukozy (OGTT). Dopiero to badanie wyjaśni, czy ma Pani stan przedcukrzycowy czy utajoną cukrzycę. Tylko trzeba pamiętać, że przynajmniej przez 3 doby przed testem nie powinno się stosować żadnych ograniczeń w diecie, szczególnie w zakresie węglowodanów, Pozdrawiam serdecznie.
Tak. Gruczolak przysadki może mieć wpływ na poziom glukozy jeśli jest czynny hormonalnie. Te podwyższone poziomy glikemii na czczo są wskazaniem do diagnostyki w kierunku cukrzycy lub innych zaburzen gospodarki weglowodanowej. A gruczolak może wymagać dignostyki jego czynności hormonalnej hormonalnej
Jak najbardziej - mikrogruczolaki przysadki mogą wywoływać cukrzycę wtórną. Ma to miejsce zwłaszcza podczas wzmożonego wydzielania GH (hormonu wzrostu). Zalecam konsultację endokrynologiczną celem przeprowadzenia diagnostyki.