Gruczolak..

3 odpowiedzi
Podczas badania TK." w lewym nadnerczu uwidoczniła się pojedyncza zmiana ogniskowa 10mm,w komponentna tk. tłuszowej -obraz może sugerować gruczolaka" , podczas wcześniejszego badania przed operacją guza na nerce, w opisie TK stwierdzono "przysrodkowo od odnogi nadnercza tuż przy odnodze przepony uwidacznia się podłużny węzeł chłonny o wymiarach 0,8x0,7x09cm nie jest znamiennie powiekszony i nie ma cech martwicy.może odpowiadać węzłowi odczynowemu"
czy opisane zmiany dotycza tego samego ,co powinnam zrobić , jakie badania?
Coraz częściej - w trakcie wykonywania badań obrazowych (tomografia, rezonans, usg) wykrywa się zmiany ogniskowe w nadnerczu. Zazwyczaj nie stanowią zagrożenia dla zdrowia i nazywamy je "przypadkowiakami" (incydentaloma). Ale aby to stwierdzić należy wykonać badania dodatkowe, których zakres ustalany jest po przeprowadzeniu wywiadu lekarskiego. W pełni uzasadniona jest konsultacja endokrynologiczna.
Pytanie dotarło do mnie 25 października 2016 r.

Witam, sądzę ,iż wyżej opisywane zmiany w tk jamy brzusznej sugerują ten sam obszar. Proponuję wykonać badanie TK jamy brzusznej- CELOWANE NA NADNERCZA Z KONTRASTEM. Z interpretacją wyniku polecam zgłosić się do Endokrynologa. Zapraszam. Agnieszka Haczek- Kluczewska
Opis zmiany w nadnerczu powinien zawierać: gęstość w jednostkach Hansfilda, wzrost gęstości po otrzymaniu kontrastu, czas wypłukiwania kontrastu, zawartość tkanki tłuszczowej - po tych parametrach można rozpoznać charakter zmiany w nadnerczu. Niezależnie od tego trzeba wykonać diagnostykę hormonalna właściwą dla nadnerczy. Warto powtórzyć TK (gdy mamy pewność że jest to zmiana łagodna po 1, 2 i 5 latach.