Gronkowiec złocisty szczep MSSA.

5 odpowiedzi
Witam, bardzo proszę o pilną odpowiedź w mojej sprawie, chodzi o gronkowca złocistego (szczep MSSA). W październiku 2015 r. przeszedłem zabieg operacyjny - ortopedyczny - usztywnienie stawu skokowo-goleniowego metodą Ilizarowa. Po operacji staw był ustabilizowany przez ok. 4 miesiące tzw. aparatem Ilizarowa, który został po tym czasie zdjęty. Na marginesie dodaję, iż ten aparat składa się z metalowych śrub i prętów wprowadzonych wgłąb nogi aż do kości. Jeszcze podczas noszenia tego aparatu pojawiały się zmiany skórne z wysiękiem, zaczerwienienia, strupy itp. Dermatolog kilkakrotnie leczyła te zmiany, uzyskując poprawę, ale później znów pojawiały się nawroty tych zmian. Za radą lekarza POZ robiłem badanie mikrobiologiczne, posiew tego wysięku pobrał chirurg. W wyniku badania mikrobiologicznego zdiagnozowano u mnie istnienie bakterii STAPHYLOCOCCUS AUREUS - szczep MSSA (gronkowiec złocisty) i STREPTOCOCCUS AGALACTIAE (paciorkowiec) w zoperowanej stopie. Jestem tym trochę zaniepokojony, bardzo proszę o odpowiedź, kto leczy gronkowca, czy lekarz internista, jakimi antybiotykami trzeba to wyleczyć? Które są najskuteczniejsze na ten szczep MSSA? Był wykonywany też antybiogram, zaproponowane antybiotyki to m.in. penicylina, klindamycyna, erytromycyna, ciprofloksacyna. Czy takie leczenie może być długotrwałe (ile czasu)? Czy mogą być przeciwwskazane kolejne zabiegi operacyjne na tej stopie - konieczna jest operacja naprawcza, ponieważ poprzedni zabieg źle zrobiono?

Bardzo proszę o odpowiedź także na pytanie, czy to może być zaraźliwe? Mam 27 lat. Z góry będę wdzięczny za pomoc.
jeżeli było badanie mikrobiologiczne musiał też być robiony posiew

a wymaz był z rany...? jeśli tak to niestety jest to może być to zakażenie w trakcie lub po operacji i powinno je się leczyć - nie jest to zły szczep gronkowca ponieważ jest on wrażliwy na wiele antybiotyków - zmiany leczy się wg posiewu i czasem przez wiele tygodni ponieważ antybiotyki dosyć źle penetrują do tkanek miękkich, kości i stawów... Można spróbować leczyć antybiotykiem wg posiewu 2-3 tygodnie. Najlepiej na to pytanie powinien odpowiedzieć leczący ortopeda bo to z rany po jego interwencji wyhodowano gronkowca i paciorkowca...
Witam. Zakażenia po operacjach ortopedycznych, szczególnie z użyciem cial obcych, są bardzo trudne do leczenia. Proponowałabym pilny kontakt z ortopedą, ponieważ może to być tzw zakażenie głębokie, a nie skóry. Nie wiem gdzie pan mieszka, ale najlepsi specjaliści tej dziedziny pracują w klinice (oddziale) leczenia zakażeń narządu ruchu w Otwocku. Wszystkie decyzje dot. ewentualnych zabiegów musi podjąć ortopeda analizując pana sytuację. Pozdrawiam.
Pilne potrzebna jest konsultacja z ortopedą, który zabieg wykonał. Konieczne jest antybiotykoterapia!!!. Choroba nie jest zakazna. H.Kalotka-Kręglewska
Zakażenie gronkowcem nie jest zaraźliwe. Lekarz leczący np rodzinny na podstawie antybiogramu sam zdecyduje który antybiotyk wybrać. Po wyleczeniu zakażenia gronkowcem nie będzie przeciwwskazań do następnej operacji.
z wyrazami szacunku Czesław Drozd