gardło wypalone kwasami

5 odpowiedzi
Szanowny Panie,

Od roku cierpię na chorobę refluksową przełyku, która tak na prawdę porządnie leczona jest od ok miesiąca, wcześniej lekarze lekceważyli moje problemy i niedowierzali moim dolegliwościom, musiałam zrobić gastroskopię i ph metrię żeby potwierdzić schorzenie. Refluks zniszczył mi gardło, błona śluzowa jest jak wypalona, przy tym ból przy przełykaniu, zatkane uszy, rozpieranie w nich, nie mam żadnych dolegliwości żołądkowych, refluks osiadł mi w gardle, jest strasznie sucho, płucze gardło płukanką na bazie witamin, pije siemię i stosuję inne środki nawilżające, bardzo proszę o informację czy błona śluzowa się zregeneruje przy leczeniu refluksu?, czy gardło dojdzie do siebie?, jestem już bardzo zmęczona tą chorobą i nieustanną walką z bólem ..
Witam serdecznie.
Najprawdopodobniej zmaga się Pani z tzw. suchym zanikowym nieżytem błony śluzowej gardła?
Trudno o jednoznaczną odpowiedź - w zależności od czasu ekspozycji błony śluzowej gardła na zmienione pH?
Przewlekłe suche/zanikowe zapalenie błony śluzowej gardła to szereg przewlekłych stanów wynikających z czynników drażniących. Trwa ono czasowo zdecydowanie dłużej niż stany ostre, jest trudniejszy do leczenia, dzieli się na nieżyt przewlekły prosty, przerostowy i zanikowy. Chory często ma zdeterminowane konstytucjonalnie, czynnościowe osłabienie błony śluzowej gardła (predyspozycje rodzinne). Przewlekle zapalenie gardła jest najczęściej wywołane przez palenie tytoniu, nadużywanie alkoholu, spożywanie gorących i ostro przyprawionych pokarmów, suche, klimatyzowane powietrze, oddychanie przez usta u chorych z zaburzeniami drożności nosa np. z powodu skrzywienia przegrody nosa, obecności polipów nosa, a także z powodu czynników wewnętrznych jak refluks żołądkowo-przełykowy, zaburzenia hormonalne ( menopauza u kobiet, niedoczynność tarczycy), zaburzenia ogólnoustrojowe takie jak schorzenia nerek, cukrzyca, niedobór witaminy A, odczyny alergiczne, niedokrwistość, niedobory żelaza, przyjmowanie niektórych leków – leków psychotropowych, nadużywanie kropli do nosa typu Xylometazilin, Nasivin, które spływają na tylną ścianę gardła powodując jej wysuszenie, ponadto leków sterydowych stosowanych przy astmie oskrzelowej odoskrzelowo. Choroby nosa i zatok tez mają wpływa na powstanie nieżytów przewlekłych błony śluzowej gardła. Przewlekły zanikowy nieżyt gardła jest to częste schorzenie zawodowe osób pracujących w warunkach dużych różnic temperatur, pracowników zakładów chemicznych, ponadto dotyczy osób pracujących głosem- nauczycieli, polityków, księży, dziennikarzy, śpiewaków, bardzo często występuje u ludzi starszych. Błona śluzowa gardła jest cienka, blada, wygładzona z poszerzonymi naczyniami krwionośnymi. Charakterystyczna jest niewielka ilość wydzieliny śluzowej spowodowanej zmniejszoną ilością gruczołów śluzowych, która zasychając nadaje błonie śluzowej wygląd polakierowanej powierzchni.

Najczęściej zgłaszane objawy przez chorych to: ból, pieczenia, drapanie, łaskotanie, uczucie suchości, ciała obcego w gardle, zalegania oraz spływania wydzieliny po tylnej ścianie gardła. Chory zmuszony jest do ciągłego odpluwania lepkiej wydzieliny. Uczucie suchości w gardle nasila się w nocy, i w okresach grzewczych, kiedy bardziej suche jest powietrze w mieszkaniach. Warunki klimatyczne też mają istotny wpływ na nieżyt suchy gardła. Częściej występują na terenach suchych – nad morzem, w klimatach wyspiarskich dolegliwości zdecydowanie zmniejszają się u pacjentów.

Leczenie suchych nieżytów gardła polega przede wszystkim na ustaleniu potencjalnych czynników, które mogą przyczyniać się do powstania zmian w błonie śluzowej gardła. Ich eliminacja lub leczenia, oraz leczenia objawowe, które ma na celu zmniejszenie objawów przewlekłego suchego nieżytu gardła -inhalacje lekami mukolitycznymi, ssanie leków mukolitycznch i dezynfekcyjnych, stosowanie preparatów nawilżających na bazie farmaceutycznej oliwy z oliwek z dodatkiem witamin A +E na tylną ścianę gardła.

Dolegliwości u pacjentów z suchym nieżytem błony śluzowej gardła zmniejszają się podczas posiłków lub podczas picia napojów.
Cechą charakterystyczną tej choroby jest dysproporcja pomiędzy dolegliwościami zgłaszanymi przez pacjenta, a obrazem klinicznym. Dolegliwości zgłaszane przez chorych są zdecydowanie większe niż obraz błony śluzowej stwierdzany przez lekarza.

W leczeniu uwzględniamy:

unikanie czynników szkodliwych i drażniących
dieta lekko strawna i z małą ilością ostrych przypraw
stosowanie na podsychająca błonę śluzową preparatów z Vit A i Vit E.
ssanie tabletek z substancjami mukolitycznymi

Marcin Daroszewski - laryngolog-bydgoszcz.pl

Witam serdecznie. Błona śluzowa gardła powinna zregenerować się, przynajmniej powinny ustąpić tak silne dolegliwości , przy prawidłowym leczeniu refluksu. Nie mogę odpowiedzieć szczegółowo, gdyż nie mam danych odnośnie wieku i ewentualnych innych Pani dolegliwości.Jeśli jedyną przyczyną dolegliwości jest jedynie refluks, to dolegliwości powinny ustąpić po leczeniu. Pozdrawiam.
Prosze być dobrej myśli - niestety regeneracja uszkodzonej błony śluzowej wymaga trochę czasu
Pozdr
Stanisław Nitek
Tak z czasem powinno zastanawia mnie tylko co jest przyczyną zatykania uszu .Powinna Pani mieć wykonane badanie słuchu oraz endoskopię nosa i nosogardła
Dzień dobry,
Cierpi Pani na objawy nadprzelykowe choroby refluksowej. Bardzo istotne jest odpowiednie leczenie i monitorowanie stanu błony śluzowej górnych dróg oddechowych. Najcześciej leczenie jest wielomiesięczne stosując odpowiednie dawki IPP 2xdz + odpowiednia dieta. Alternatywna droga postępowania jest fundoplkiacja Nissena.