fetysz kolczyków - zapytanie

1 odpowiedzi
Dzień dobry,
mój mąż zawsze miał przekłute uszy (i język) i nigdy mi to nie przeszkadzało. Ostatnio jednak rozciągnął dziurki i zaczął w nich nosić grube kółka ze stali chirurgicznej, które jak mówi stymulują go w czasie seksu (lubi je czuć w małżowinach kiedy się kochamy). Jestem osobą tolerancyjną, sama noszę po kilka kolczyków w każdym uchu, przez jakiś czas nosiłam kolczyk w pępku, ale zastanawiam się nieraz czy kolczyki jako coś co stymuluje - czy to jest w granicach normy (kolczyki nie są warunkiem odbycia przez nas stosunku). Będę wdzięczna za wszelkie sugestie. Pozdrawiam
Witam i szczerze dziękuję za podzielenie się tą sprawą. Temat seksu i ludzkich "lubię / nie lubię" w seksie bywa tematem tabu i to wspaniała odwaga poruszać tą kwestię.
Na wstępie zaznaczę, że trudno będzie jednoznacznie odpowiedzieć na Pani pytanie dotyczące normy. W seksuologii i psychologii mówimy o kilku rodzajach norm. Przedstawię je pokrótce a Panią zachęcam do odpowiedzi na poniższe pytania.
Norma statystyczna- mówi o tym czego doświadcza WIĘKSZOŚĆ ludzi. Można powiedzieć, że większość dorosłych osób ma w seksie swoje preferencje związane z wyglądem, rodzajem stymulacji, itp. Wiele z nich dotyczy szczególnych dodatków takich jak kolczyki.
Norma medyczna- mówi o tym czy dane zachowanie jest bezpieczne dla ZDROWIA. Zatem jeśli tuleje w uszach i czerpanie z nich satysfakcji w seksie nie niosą dla Was poważnych konsekwencji zdrowotnych to jest ok. Pisze Pani też o tym, że nie są one warunkiem odbycia stosunku, a to ważne do tego by stwierdzić, że nie są dla niego zagrożeniem.
Norma społeczna- orzeka czy to co kręci Pani męża w seksie jest AKCEPTOWANE SPOŁECZNIE. Choć niektórzy nie gustują w piercingu, to jednak dla ogromnej rzeszy ludzi jest on naturalnym elementem wizerunku.
Jest jeszcze norma prawna, religijna, kulturowa...
Ale najważniejsze to:
Norma partnerska i indywidualna- czy tego typu dodatki i doznania w seksie są AKCEPTOWANE PRZEZ OBOJGA z Was? Jeśli oboje macie zgodę na obecność tego elementu w Waszym życiu seksualnym, to nie ma się czym martwić.
Zachęcam do tego byście Państwo rozmawiali o tym co Was w seksie stymuluje. Bywa, że dzięki takim rozmowom pary odkrywają nowe, ciekawe pola do wspólnych doświadczeń większej bliskości i przyjemności.