fala zwrotna zastawki trójdzielnej

4 odpowiedzi
Od trzech miesiecy mam problemy z nadcisnieniem tj 130/90 , 160/100. Do tej pory zawsze mialam niskie cisnienie. Piec lat temu ( mam 38 lat ) na usg serca wyszlo zastawka mitralna - sladowa fala zwrotna , zastawka trojdzielna - fala zwrotna ii stopnia, czesc centralna przegrody miedzyprzedsionkowej scienczala na dl ok 10 mm. Wtej chwili biore conor cor 1,25 i ciesnienie sie unormowalo , ale pojawiaja sie skoki 140/70 , 130/60. Zawsze podwyzsza sie pierwsze cisnienie. EKG dwa razy teraz robione prawidłowe. wyniki krwi , cholesterol , tarczyca dobre. Czasami odczuwam dziwne kolotanie w klatce piersiowej polaczone z atakami paniki. Przepisano mi jeszcze trittico cr 2/3 tabletki wieczorem. Czy ta wada moze powodowac te problemy z cidsnieniem ?
Szanowna Pani.
"[...] zastawka mitralna - śladowa fala zwrotna [...]" z pewnością nie ma nic wspólnego z wartościami ciśnienia tętniczego.

Wada serca prawdopodobnie bez znaczenia klinicznego - jednak echo serca już dawno przeterminowane - wskazane wykonanie kontrolnego echa serca. Dodatkowo wskazane wykonanie badania ekg Holter ze względu na epizody kołatania serca. Pozdrawiam
Witam. Z tego co Pani pisze wada tych zastawek nie są duże. Raczej nie powinny wplywac na Pani samopoczucie i dolegliwości. Ciśnienie które Pani opisuje jeszcze w zasadzie jest w granicach normy. W razie nasilenia dolegliwości oraz wspolwystepowania tętna powyżej 80\min można spróbować zwiększyć dawkę Concor do 1x2.5mg. Nie widząc pacjenta mogę jedynie Pani doradzić chociaż najlepiej byłoby się udać do kardiologa prowadzącego, który Pania zbada i będzie mógł kompletnie ocenić Pani stan zdrowia.pozdrawiam
Dzień dobry! Raczej wada zastawki trójdzielnej nie ma nic wspólnego z nadciśnieniem tętniczym, które od niedawna u Pani rozpoznano. Jeżeli w ECHO nie opisano przecieku przez przegrodę międzyprzedsionkową ani nadciśnienia płucnego (to zupełnie co innego niż nadciśnienie tętnicze) związanego z niedomykalnością zastawki trójdzielnej (co jest mało prawdopodobne przy takim nasileniu wady), należy leczyć nadciśnienie tętnicze i spać spokojnie. Zastrzegam jednak, że jedyną wiążącą opinię może wydać lekarz mający z Panią bezpośredni kontakt, mogący zebrać wywiad, zbadać Panią i uzyskać wgląd w pełny wynik ECHO serca.