FAI typu Pincer

11 odpowiedzi
Mam 26 lat i przypadkowo wykryto u mnie nadbudowę kostną na górnych krawędziach panewek obu stawów biodrowych, które wskazują na początkowe zmiany w przebiegu FAI typu Pincer. Czy powinnam poddać się artroskopii stawu biodrowego, aby uniknąć problemów ze stawami w przyszłości? Gdzie najlepiej wykonać operację?
Witam,
Konflikt panewkowo-udowy typu szczypczykowego nastręcza problemów młodym, aktywnym sportowo osobom. Najważniejsze by oprócz rozpoznania występowały objawy kliniczne, gdyż z zasady samego wyniku nie powinno się leczyć operacyjnie.
Postępujące drobne uszkodzenia w obrębie stawu biodrowego mogą prowadzić do nasilenia procesów zwyrodnieniowo-wytwórczych, co przełoży się na szybsze ograniczenie ruchomości i konieczność endoprotezoplastyki. Jednak decyzję o leczeniu operacyjnym ostatecznie podejmuje sam pacjent, zawsze.
W przypadku artroskopii stawu biodrowego sugeruję wysoko wyspecjalizowane ośrodki.
Pozdrawiam

Dzień dobry. Samo przypadkowe rozpoznanie nie jest jednoznaczne z koniecznością wykonania zabiegu operacyjnego. Więcej informacji można udzielić po badaniu ortopedycznym. Pozdrawiam. PG
Przypadkowo - wiec domyślam się ze bez dolegliwość? Najnowsze badania pokazują związek między FAI a koksaryroza w przyszłości natomiast po zabiegu artroskopowym biodra również opisywane są rożnego rodzaju powikłania np zwapnienia okołostawowe. Wiec operacja bez dolegliwości - ja bym się nie skusił.
Jeżeli uprawia Pan czynnie sport to warto rozważyć artroskopię stawu biodrowego
Jeżeli wykryto u Pani konflikt panewkowo-udowy - a ćwiczenia nie przyniosły efektu. Wtedy pozostaje leczenie operacyjne. Jeżeli nie próbowała Pani ćwiczeń polecam udać się do dobrego rehabilitanta.
Artroskopie stawu biodrowego powinien przeprowadzać doświadczony artroskopista.
Wybór lekarza należy do pacjenta.
Duże doświadczenia mają ośrodki np. w Poznaniu / Otwocku
życzę dużo zdrowia
Przypadkowe znaleziska nie koniecznie muszą być wskazaniem do leczenia operacyjnego. Jeśli nie ma objawów klinicznych, należałoby to jeszcze skonsultować. Chętnie pomogę.
Witam. Zadna operacja, w tym artroskopia, nie jest wskazana, jesli Pani nie ma objawow/dolegliwosci. Jesli przypadkowo wykryto nadbudowe kostna to po pierwsze, moze jest to tylko opis zdjecia radiologa, ktory dysponuje wlasnie tylko Pani zdjeciem (tego nie wiem). Najistotniejsza jest klinika, czyli to co Pani czuje: bol, ograniczona ruchomosc...brak dolegliwosci? Ja na Pani miejscu zrobilabym rezonans magnetyczny zeby okreslic stan chrzastki i polecam wizyte u Dr. Jacka Mazka, ktory wykonuje, w razie potrzeby, operacje typu artroskopia stawu biodrowego.
Dzień dobry.
Zazwyczaj konflikt panewkowo-udowy wymaga leczenia operacyjnego - żeby ocenić potrzebę takiego leczenia niezbędna jest konsultacja ortopedyczna z badaniem oraz korelacją z wynikami badań obrazowych.
W razie chęci zapraszam na wizytę.
Jeśli zmiany były rzeczywiści wykryte przypadkowo i nie są źródłem dolegliwości, to raczej nie należy nic z tym robić.
Dobry Wieczór,
Możliwe, że będzie taka konieczność ale bez zapoznania się z dokumentacją obrazową trudno powiedzieć coś jednoznacznie.
Myślę, że Żory lub Warszawa.
Pozdrawiam.
Szanowny Pacjencie,
Sugeruję zabieg tylko w przypadku występowania objawów.
Pozdrawiam,
dr n.med. Szymon Kujawiak