erytnofobia a depresanty

8 odpowiedzi
czy erytnofobie można "wyleczyć" bez uczęszczania na terapie, np poprzez blokery, antydepresanty?
To zależy od nasilenia i czy towarzyszą temu inne objawy. W łagodniejszych przypadkach może to wystarczy. Najczęściej wymaga to jednak łączenia leków i psychoterapii.

Witam!
Erytrofobia jest odmianą lęku społecznego i powinna być podobnie leczona. Prawdopodobnie psychoterapii się nie uniknie, lepsze efekty daje "terapia" grupowa. Leczenie jest żmudne i nie zawsze zadowalające, ale zdarzają się odstępstwa od tej reguły. Próbowano także hipnozy, ale jak to w życiu bywa jednemu pomogło innemu nie. Leki odgrywają rolę pomocniczą.
Pozdrawiam
W. Łuczkowski.
Witam,
Myślę, że z pewnością ma Pani/Pan na myśli erytrofobię. Erytrofobia jest obawą charakterystyczną dla osób cierpiących na fobię społeczną, jest jednym z jej objawów, który nie występuje w innych zespołach lękowych. W tej grupie pacjentów oprócz pozostałych, charakterystycznych cech lęku pojawia się lęk przed zaczerwienieniem twarzy. Pacjent zaczerwienienie twarzy traktuje jako coś kompromitującego, obawia się negatywnej oceny ze strony obserwujących go osób. Jednocześnie zdaje sobie sprawę, że obawa ta jest irracjonalna i nadmierna, niemniej w konsekwencji stopniowo dochodzi do unikania sytuacji, w których jest eksponowany i w których mógłby być ewentualnie oceniany. W przypadku fobii społecznej konieczne jest leczenie - psychoterapia (kognitywno-behawioralna polegającą na treningu stopniowej ekspozycji na sytuacje społeczne) połączona z farmakoterapią (najczęściej leki z grupy SSRI - hamujące wychwyt zwrotny serotoniny). Wcześniejsze rozpoczęcie terapii zwiększa szansę na ustąpienie objawów.
Pozdrawiam i życzę powodzenia.
Witam. Przyczyną erytrofobii jako zaburzenia z grupy lękowych są zaburzenia neuroprzekaźnictwa stąd działanie leków jest udokumentowane. Jest szansa ze leki znacząco lub nawet całkowicie złagodzą przykre objawy. W zaburzeniach lękowych zawsze warto jednak korzystać z psychoterapii. Pozdrawiam
Witam,
można spróbować leczenia lekiem z grupy SSRI o działaniu przeciwlękowym- chociaż erytrofobia wiąże się często z fobią społeczną- i tu najlepszym byłoby też dołączenie psychoterapii

pozdrawiam
lek. Seweryn Segiet
gabinetspectrum.pl
Niestety "wyleczyć" się nie da wyłącznie farmakoterapią z racji złożoności genezy. Niemniej jednak może przynieść złagodzenie objawów.
Dzień dobry, beta - blokery mogą zlikwidować samo czerwienienie się, a antydepresanty przyniosą poprawę w zakresie objawów lękowych. Aby jednak trwale poradzić sobie z problemem potrzebna jest psychoterapia, która znacznie zmniejszy ryzyko nawrotu.
Pozdrawiam
Małgorzata Kropacz
Można spróbować leczenia betablokerami, lekami przeciwdepresyjnymi.