Endometrioza - kiedy operować?

3 odpowiedzi
Witam serdecznie!
Na wizycie została u mnie zdiagnozowana endometrioza w bliźnie po cesarskim cięciu. Została on wykryta podczas badania USG dopochwowego i jamy brzusznej. Dodam, że nie miałam żadnych innych badań (krwi, moczu...). Zostałam od razu skierowana do szpitala, na operację, która wg ginekologa ma przebiegać następująco: "Po przecięciu powłok będziemy szukać na dotyk komórek endometrium, ponieważ są one niemal identyczne jak komórki prawidłowe". Czy tak właśnie ma to przebiegać? Czy nie należy upewnić się, że jest to właśnie endometrioza, czy nie ma możliwości zlikwidować nieprawidłowości podczas laparoskopii?
Sama blizna jest bolesna w miejscu, gdzie występuje przypuszczalne endometrium, dodatkowo, jak sądzę towarzyszy jej zrost pooperacyjny. Całość jest bolesna w trakcie, przed i po menstruacji. Oprócz bólu nie odczuwam innych dolegliwości. Sam ból jest dość uciążliwy i utrudnia mi normalne funkcjonowanie, szczególnie w czasie około menstruacyjnym.
Czy oprócz operacji jest inne rozwiązanie mojego problemu? Czy istnieją specjalistyczne poradnie, które pomogą mi zlokalizować lekarza mającego doświadczenie w leczeniu tego typu schorzeń? Dodam, że w mojej okolicy (Cz-wa) nie mogę liczyć na tego typu pomoc.
Pozdrawiam i z góry dziękuję za odpowiedz,
Anna
Witam,
postępowanie i zalecenia lekarza są jak najbardziej słuszne. Jedyne badanie które mogłoby dodatkowo pomóc w diagnostyce to rezonans magnetyczny. Istnieje również leczenie farmakologiczne, które należy przedyskutować z lekarzem, co do możliwości zastosowania.
Z wyrazami szacunku
dr Dawid Serafin

Pani dolegliwości są typowe dla endometriozy i nie potrzeba tu badań dodatkowych. Operacji nie można przeprowadzić laparoskopowo gdyż miejsce operowane nie znajduję się w jamie otrzewnowej (tam gdzie docieramy laparoskopem) . leczenie operacyjne jest najskuteczniejsze, ale można też zastosować terapię ciągłą dienogestem.
Endometrioza w bliźnie po c.c. kwalifikuje się do operacji gdy daje dolegliwości bólowe szczególnie w II fazie cyklu i jest wyczuwalna palpacyjnie (bolesne zgrubienie, guzek) lub widoczna zmiana powłok w USG. Leczenie farmakologiczne jest nieskuteczne