embolizacja naczyniaka

7 odpowiedzi
W obrębie mięśni strzałkowych podudzia lewego uwidoczniono obecność malformacji naczyniowej o charakterze tętniczo-żylnym W obrębie zmiany stwierdza się cechy istotnego przecieku tętniczo-żylnego.Zmiana nie nosi cech procesu rozrostowego. Mając 71 lat i pod koniec leczenia onkologicznego/hormonoterapia- mastektomia piersi/ powinnam się poddać zabiegowi - embolizacji tego naczyniaka. Bardzo proszę o opinię.
Szanowna Pani, zależy od tego jakie ma Pani dolegliwości, czy występuje obrzęk, lub inne dolegliwości podudzia ? , pomiędzy którymi naczyniami jest połączenie jaka tętnica doprowadza krwe do której jakiej żyły ?, jak duży jest przeciek ? Biorąc pod uwagę te dane, należy określić ryzyko zabiegu i wtedy podjąć decyzję, czy taki zabieg należy wykonać. Pozdrawiam

Jeżeli zmiana daje objawy kliniczne to najprawdopodobniej tak. Należałoby obejrzeć malformację w badaniu USG i ocenić jej wpływ na przepływ w układzie żylnym. Nie mogę jednoznacznie poradzić co powinna Pani zrobić. Byłoby nieprofesjonalnym z mojej strony kwalifikować czy dyskwalifikować chorego od zabiegu na podstawie tak szczątkowych informacji. Zapraszam na wizytę
Sądzę ,że lekarz leczący najlepiej zna sytuacje i powinien zadecydować
Większość malformacji można leczyć również zachowawczo np. kompresjoterapią. Wszystko zależy od wielkości i dolegliwości. Jeżeli dolegliwości się utrzymują embolizacja jest jakimś wyjsciem ale nie zawsze skutecznym i nie wolnym od potencjalnych powikłań.
Szanowna Pani,
Nie napisała Pani nic o dolegliwościach powodowanych przez zmianę, stąd wnoszę, że jest ona bezobjawa, znaleziona przy okazji badań obrazowych wykonywanych z innych przyczyn. W takim przypadku jakikolwiek zabieg jest zbędnym ryzykiem. Powinna wystarczyć terapia uciskowa.
Z poważaniem,
Maciej Malinowski
Embolizacje przeprowadzają radiolodzy interwencyjni. Należy skonsultować się z takim specjalistą.
Witam
Zazwyczaj dążymy do zamknięcia przetok tętniczo-żylnych. Istotny przeciek tętniczo-żylny może doprowadzić do przeciążenia prawej komory serca.