elektrokauteryzacja jajników bez PCOS

6 odpowiedzi
Witam miałam wykonaną laparoskopię w kierunku endometriozy. W badaniach obrazowych wychodziły ogniska endometriozy na jajniku oraz w mięśniu prostym brzucha. Na wypisie mam napisane rozpoznanie endometrioza wykonano laparoskopię, uwolniono zrosty, wykonano elektrokauteruzację ob jajników, nałożono żel hylobarier. Nigdy nie miałam nawet cienia podejrzeniia o policystyczne jajniki. Jak zapytałam lekarza po co to zrobili to powiedział że profilaktycznie by wyrównać gospodarkę hormonalną. Czy tak się rzeczywiście praktykuje? Nikt mnie nie pytał o wyrażenie zgody na taki zabieg. Czy to prawda że po nim zmniejsza sie rezerwa jajnikowa i że jajniki mogą przestać pracowac? Dlaczego nie usunięto mi endometriozy a jednak piszą w rozpoznaniu ze ją mam?
Ogólnie, endometrioze leczy sie hormonalnie i dodatkowo chirurgicznie ogniska. Zabieg koagulacji jajników jest wykonywany jesli jajniki sa policystyczne i nie widać sladów owulacji. Nie mogę dokładnie komentować korespondencyjnie. Raczej lekarze postąpili słusznie

Jeśli nie byłem przy operacji to nie mogę odpowiedzieć na te pytania.

Elektrokauteryzacja jajników może (nie musi) wpłynąć na obniżenie rezerwy jajnikowej w zależności od głębokości i rozległości zabiegu. Mozna zbadać rezerwę i sprawdzić jak jest u Pani.

Rzeczywiście do niedawna stosowano procedurę kauteryzacji dość rutynowo. Dopiero w ostatnich latach pojawiły się doniesienia o niekorzystnych skutkach tej procedury. Czasem jednak nie ma innego wyjścia dlatego proszę mnie nie prosić o oceny postępowania w indywidualnych przypadkach, bo wypowiadać może się tylko ten zespól lekarski który podejmował decyzję.
nie wszystkie zmiany endometrialne kwalifikują się do usunięcia. elektrokauteryzacja zaś bywa wykonywana bez objawów pcos. przeprowadzona w sposób zdroworozsadkowy nie daje negatywnych efektów
Szanowna Pani - to są pytania do operatora. uchylę się od odpowiedzi. pzdr artur mazur kalisz
Doktor wykonujący zabieg z całą pewnością dołożył wszelkich starań by ułatwić owulacje. Elektrokauteryzacja jajników wykonana prawidłowo przy grubej warstwie korowej ( widok porcelanowego jajnika ) moze pomóż w uwolnieniu komórek jajowych. Endometriozę nie da się wyleczyć zabiegiem , można tylko zresekować największe ogniska .
Witam uprzejmie, proszę o przedyskutowanie przebiegu operacji z operatorem oraz celowości wykonanej kauteryzacji.Może z uwagi na obrazowaną w badaniach endometrioze lekarz poszukiwał ognisk w jajniku lub dokonał ablacji tych zmian..
Pozdrawiam.Jeśli chce Pani ocenić rezerwę jajnikowa proszę wykonać badanie AMH.