Witam,
6 dni temu miałem usunięty ząb mądrości z dołu. Zabieg trwał może z 15min (podobno bardzo prosta ekstrakcja, ząb wchodził w dziąsło). Słaby ból odczuwam sporadycznie, czasami boli dziąsło, czasami ucho/policzek. Moje pytania są następujące: Jak długo pozostanie mi wielka dziura po wyrwanym zębie? Oraz kiedy mogę wrócić do normalnego żywienia (boje się, że w tą dziurę napcha mi się jedzenie i dlatego mam opory przed jedzeniem czegoś niemiksowanego, ciepłego, kawy).
Pozdrawiam
Dzień dobry, dziurę po usuniętym zębie będzie Pani odczuwać przez najbliższych parę tygodniu. Warto płukać usta po każdym posiłku celem usunięcia resztek pokarmu z przestrzeni. Można również zaopatrzyć się w strzykawkę i płukać tę okolicę pod większym ciśnieniem. Po tygodniu po usunięciu nie ma już przeciwskazań do spożywania normalnych posiłków.
Gdyby ból w dalszym ciągu się utrzymywał polecam udać się na kontrolę do stomatologa. Zdarza się, że po usunięciu zęba występuje stan zapalny zębodołu. Należy wówczas zastosować miejscowo specjalistyczne preparaty.
Pozdrawiam serdecznie

lek. dent. Artur Bubeła
lek. dent. Artur Bubeła
Stomatolog
Puławy
Warto zastanowić się nad rewizją zębodołu i ewentualnym zaszyciem rany . Pozdrawiam ArtB

Można wszystko jeść tylko trzeba częściej czyścić zeby

lek. Rafał Kowal
lek. Rafał Kowal
Stomatolog, Chirurg
Kraków
Dzień dobry. Dolegliwości bólowe po usunięciu zęba mądrości mogą trwać przez kilka tygodni, wszystko zależy od rozległości zabiegu. Dość często dochodzi do tzw. suchego zębodołu - kiedy wypada skrzep z zębodołu, skrzep po usunięciu zęba jest bardzo potrzebny do procesu gojenia się rany poekstrakcyjnej. Suchy zębodół z reguły manifestuje się dość dotkliwym bólem, do jamy poekstrakcyjnej dostaje się jedzenie, czasami wydobywa się stamtąd nieprzyjemny posmak. Proponuję wrócić do gabinetu, gdzie przeprowadzano zabieg w celu rewizji rany i ewentualnego leczenia suchego zębodołu.

dr n. med. Joanna Ziółkowska
dr n. med. Joanna Ziółkowska
Stomatolog, Lekarz medycyny estetycznej, Protetyk
Szczecin
Witam!
Obawy Pana są zbyteczne. Po usunięciu zęba wypełniają się zębodoły krwią, później pojawia się się krwiak i następuje proces gojenia tzw.reorganizacja skrzepu Kość po ekstraktacji tą drogą ulega gojeniu. Jeśli skrzep wypadnie, podajemy pacjentowi wskazówki pozabiegowe, aby tak się nie stało, gdyż gojenie następuję drogą ziarninowania, która jest bardzo bolesna oraz powiązana ze stanem zapalnym okostnej.
wgłębienie po usuniętym zębie będzie, kiedy nastąpi regeneracja kostna, która trwa ok. 3 miesiące, nie zapominając o prawidłowej higienie jamy ustnej.
Co do odpowiedniego żywienia aby skrzep pozostał w zębodole i zapewnił nam prawidłowy proces gojenia należy unikać chleba z ziarnami, ryżu, kaszy pożywienia, owoców oraz produktów przetworzonych mających strukturę pestki, ziarenka które ze względu na swoją konsystencję może dostać się do zębodołu i wywołać stan zapalny. Polecana jest dieta bezpestkowa- blendowana. Takie postępowanie dla bezpieczeństwa zapewnienia odpowiedniego gojenia stosujemy nawet 2-3 tygodnie.
Pozdrawiam serdecznie. Jeśli mogę być pomocna zachęcam do konsultacji on-line.
Joanna Ziółkowska

lek. dent. Renata Sznajder
lek. dent. Renata Sznajder
Stomatolog, Protetyk, Stomatolog dziecięcy
Warszawa
Dobry wieczór, niestety ubytek po ekstrakcji ósemki najprawdopodobniej utrzyma się przez kilka miesięcy. Jest to sytuacja wymagająca od pacjenta wyjątkowej dokładności, jeśli chodzi o higienę. Koniecznie trzeba usuwać resztki pokarmu, Najlepszy efekt daje płukanie solą fizjologiczną na tzw. patencie :). Patent polega na użyciu strzykawki ze złamaną, albo obciętą igłą. Igła daje strumień pod ciśnieniem, który skutecznei wybiera zalegające w "dołku" pozostałości jedzenia. Pozdrawiam, RS

lek. dent. Tomasz Łukasik
lek. dent. Tomasz Łukasik
Stomatolog
Katowice
Witam serdecznie,
Czas gojenia po usunięciu 8 jest zależny od bardzo wielu rzeczy - wielkości rany, sposobu zaszycia, czy stosowania się do zaleceń pozabiegowych. Przeciętnie pełne zarośnięcie trwa około 2-4 tygodnie.
Jeśli chodzi o pytania odnośnie zaleceń, to ciepłego unikamy przez pierwsze 48 godzin, a przez tydzień dieta bardziej płynna/półpłynna, później można stopniowo wdrażać coraz to twardsze rzeczy. Warto sobie delikatnie płukać usta w czasie gojenia - najlepiej płukanką z chlorheksydyną (np. Eludril, przy czym ważne aby tych płukanek nie stosować dłużej niż 2 tygodnie). Jeśli ktoś woli bardziej naturalne płukanki (ale mniej skuteczne!) to może też to być np. szałwia. Po tygodniu można delikatnie oczyszczać tę okolicę szczoteczką, ale koniecznie z miękkim włosiem.

Wciąż szukasz odpowiedzi? Zadaj nowe pytanie

Ta wartość jest zbyt krótka. Powinna mieć __LIMIT__ lub więcej znaków.

  • Twoje pytanie zostanie opublikowane anonimowo.
  • Pamiętaj, by zadać jedno konkretne pytanie, opisując problem zwięźle.
  • Pytanie trafi do specjalistów korzystających z serwisu, nie do konkretnego lekarza.
  • Pamiętaj, że zadanie pytania nie zastąpi konsultacji z lekarzem czy specjalistą.
  • Miejsce to nie służy do uzyskania diagnozy czy potwierdzenia tej już wystawionej przez lekarza. W tym celu umów się na wizytę do lekarza.

Wybierz specjalizację lekarza, do którego chcesz skierować pytanie
Użyjemy go tylko do powiadomienia Cię o odpowiedzi lekarza. Nie będzie widoczny publicznie.
Wszystkie treści, w szczególności pytania i odpowiedzi, dotyczące tematyki medycznej mają charakter informacyjny i w żadnym wypadku nie mogą zastąpić diagnozy medycznej.