Dziś mija 5 tydzień po otwartym złamaniu podudzia zespolonym gwoździem śródszpikowym, 2 tygodnie od

3 odpowiedzi
Dziś mija 5 tydzień po otwartym złamaniu podudzia zespolonym gwoździem śródszpikowym, 2 tygodnie od wyjęcia szwów z rany. Rana jest cały czas otwarta, sączy się z niej żółtawy płyn (bez objawów zakażenia-ropy, zapachu, bólu czy podwyższonej temperatury okolic rany), 2 razy dziennie zmieniany opatrunek+dezynfekcja octeniseptem i kodanem. Brzegi rany zbliżone sterilstripem, między nimi ubytek skóry. Czy tak długi czas braku gojenia rany i wysięku jest normalny? Czy da się przyspieszyć gojenie? Czy negatywny wpływ na gojenie może mieć lekkie obciążanie nogi przy chodzeniu z kulami ortopedycznymi-ok. 3-4 godz. dziennie (które wg. mnie zmniejszylo dyskomfort, lekki ból i opuchliznę mięśni nogi po okresie leżenia po powrocie ze szpitala do domu)?
Witam. Jesli chodzi o gojenie rany powinien sie Pan skontaktowac ze swoim lekarzem prowadzacym, aby ocenil stan rany. On odpowiada za medykamenty zwiazane z operacja. Jesli chodzi o obciazenie i ruch bardzo dobrze, ze wprowadzony zostal ruch i obciazenie. Pozwoli to na szybsze gojenie rany i poprawi uklad wlokien kolagenowych w gojacej sie tkance, rowniez kosc bedzie ulegala szybszej przebudowie. Tak wiec madrze kierowany proces terapeutyczny to podstawa. W razie pytan prosze o kontakt.

Witam jeśli chodzi o proces gojenia rany, skontaktowałbym się z lekarzem. Ruch czynny jak najbardziej wskazany. Jeśli chodzi o obciązanie to oczywiście ale póki co w odciążeniu (obciążać na poziomie 30/40%). Po wygojeniu rany kiedy blizna będzie sucha, przydatna będzie wizyta u fizjoterapeuty, który zbada zakres ruchomości w pobliskich stawach, nasilenie i rodzaj bólu, wzorzec chodu oraz powstałe na skutek urazu zniekształcenia powięziowe, które są odpowiedzialne za takie dolegliwości w celu manipulacji i uwolnienia od nich. Pozdrawiam
Witam
Ideą zespolenia jest ruch i obciążanie, bardzo dobrze że Pan to robi. Z rany może sączyć się z powodu zaburzonej poliferacji tkanek, pomyślałbym o diecie, wit D i C. Może Ashwangardia by się przydała w procesie leczenie. Powinien Pana obejrzeć lekarz i terapeuta, mozę hematolog jeśli oprócz płynu w ranie pojawia się krew.