Dzień dobry, W kwietniu br. podczas badania usg stwierdzono u mnie kamień moczowy w ujściu lewego m

2 odpowiedzi
W kwietniu br. podczas badania usg stwierdzono u mnie kamień moczowy w ujściu lewego moczowodu. W lipcu kamień nie był już widoczny na obrazie jednak pozostało uczucie pieczenia/uwierania po lewej stronie w dole brzucha oraz parcie na mocz. Podczas ostatniego usg stwierdzono ognisko zwłóknienia w miejscu, w którym był kamień. Proszę o informację, jakie kroki należy podjąć.
W wyniku przechodzenia złogu (kamienia) przez pęcherzowe ujście moczowodu mogło dojść do jego uszkodzenia i zwężenia co może wywoływać opisane objawy. Wymaga to jednak potwierdzenia w badaniach obrazowych z kontrastem. W tym celu proponuję konsultację urologa.

Złotym standardem w ewaluacji stanu kamicy moczowej jest obecnie tomografia. Przy zastosowaniu dodatkowo środka kontrastowego będzie możliwe uwidocznienie innych nieprawidłowości w obrębie dróg moczowych. Krokiem jaki powinna Pani/Pan podjąć to udanie się na konsultację urologiczną. Wówczas będzie można pogłębić diagnostykę i rozpocząć leczenie.