Dzień dobry, Proszę o poradę, zrobiłam badania hormonów tarczycy i otrzymałam następujące wyniki:

2 odpowiedzi
Dzień dobry,
Proszę o poradę, zrobiłam badania hormonów tarczycy i otrzymałam następujące wyniki:
TSH 2.65 ulU/ml gdzie norma to 0.27-4.20
Ft4 1.09 ng/dl gdzie norma to 0.93-1.70
Anty TPO 34 lU/ml gdzie norma to <34
Anty TG 19.7 lU/ml gdzie norma to <115

Dodam że mam 28 lat (K) i około rok temu wyniki badania przeciwcial anty Tpo były o połowę niższe. Wykonałam badania ponieważ od jakiegoś czasu nie czuje się dobrze psychicznie oprócz tego jestem zmęczona, senna i bez energii, mój cykl jest bardzo długi bo około 45 dni a w zasadzie jest to loteria niekiedy 38 dni a innym razem 48 dni z tendencja do wydłużania się natomiast mój ginekolog stwierdza że mogę mieć PCOS choć oprócz nieregularnego cyklu jedynym objawem są trochę pęcherzykowate jajniki - być może ma to znaczenie.
Proszę poradę.
Pozdrawiam
Szanowna Pani,
Wynik TSH jest nieco za wysoki. Radzę powtórzyć to oznaczenie raz jeszcze z fT4 i fT3. Odnosnie diagnostyki PCOS to obraz drobnopecherzykowych jajników to niewystarczające kryterium do rozpoznania zespołu potrzebny jest tu szczegółowy wywiad,badanie lekarskie, a przede wszystkim szereg badań hormonalnych, których część wykonuje się w fazie folikularnej, a w części przypadków konieczna jest modyfikacja farmakoterapii zanim wykona się pewne oznaczenia hormonalne. Konkludując, proszę skorzystać z pomocy Endokrynologa w ramach wizyty ambulatoryjnej. To Lekarz oceni Pani stan zdrowia, prześledzi cykle i zdecyduje jakie badania wykonać i w jakiej kolejności.
Powodzenia.
N.Zawada

Pani objawy mogą wskazywać na insulinooporność ze współistniejącym zespołem PCO, a także na AZT (ch. Hashimoto).
Wymaga Pani wykonania badań diagnostycznych - USG tarczycy,
oraz laboratoryjnych: hormonalnych 1-szej fazy cyklu i tarczycowych. I oczywiście krzywej cukrowej z insuliną trzypunktowej po obciążeniu 75g/glukozy.