Dzień dobry. Proszę o pomoc w interpretacji wyniku histopatologicznego wyciętych dwóch znamion. Czy

1 odpowiedzi
Dzień dobry. Proszę o pomoc w interpretacji wyniku histopatologicznego wyciętych dwóch znamion. Czy oba znamiona były łagodne? Czy jest dalsza droga postępowania?

1. Naevus melanocyticus dysplasticus compositus. Excisio completa.
MelanA (+)
Ki67 - 1 %
p16 (+).

2. Naevus melanocyticus compositus. Excisio completa.
MelanA (+)
Ki67 - 2 %
p16 (+).
Melan-A to produkt genu MART (Melanoma Antigen Recognized by T-cells), który jest wykrywany testami immunohistochemicznymi w komórkach melanocytów (komórek barwinkowych produkujących melaninę) - szczególnie ważne w rozpoznawaniu pochodzenia przerzutów odległych czerniaka. Obecny też oczywiście w łagodnych znamionach, które też pochodzą od melanocytów. Ki67- to odsetek komórek dzielących się - szczególnie ważne przy ocenie dynamiki wzrostów guzów i przewidywaniu wrażliwości na chemioterapeutyki (działające na komórki nowotworowe w fazie mitozy). W znamionach skórnych łagodnych powinien być <5%. Odczyn immunohistochemiczny p16 - służy do różnicowania czerniaka złośliwego od znamienia łagodnego Spitza (powodującego trudności diagnostyczne w dermatoskopii). Brak odczynu p16 - w czerniakach złośliwych. Znamiona dzielą się w zależności od głębokości depozytów (gniazd i pojedynczych komórek) melanocytów w skórze, np. znamię złożone (compositus) odpowiada skupiskom melanocytów w naskórku (gdzie fizjologicznie występują) i w skórze właściwej (gdzie zwykle nie występują).
Dysplazja to stan przednowotworowy, objawiający się w zmianach w wyglądzie komórek i strukturze tkanek, mogących być wstępem do transformacji nowotworowej. Podsumowując - oba znamiona zawierały depozyty melanocytów w pobliżu połączenia skóry właściwej i naskórka, z potwierdzonym pochodzeniem od melanocytów (nie rak, nie mięsak), z niskim tempem wzrostu (niski Ki67), z małym prawdopodobieństwem czerniaka (p16+). Pierwsze znamię mogło być wczesnym etapem czerniaka...
Na szczęście obie zmiany były całkowicie wycięte (excisio completa). Z onkologicznego punktu widzenia - nie wymagają one nadzoru onkologicznego. Jednak w mojej ocenie mogą wymagać nadzoru dermatologicznego, którego częstość zależeć powinna od fototypu skóry według Fitzpatricka. Zwykle dla populacji Polski - co 6-12 miesięcy kontrola dermatoskopowa znamion.