Dzień dobry. Ponad miesiąc temu miałem wizytę u psychiatry. Na wizycie psychiatra zdiagnozował u mni

14 odpowiedzi
Dzień dobry. Ponad miesiąc temu miałem wizytę u psychiatry. Na wizycie psychiatra zdiagnozował u mnie depresję, i wypisał receptę na tabletki Aciprex. Tabletki pomogły mi znacząco przy objawach depresji. Jednak nie pomogły mi przy stresie, nadal czuję straszny stres po wydarzeniach które miały miejsce w moim życiu. Stres ten powoduje to, że jest ze mną coraz gorzej, dowiedziałem się o sobie rzeczy których wcześniej nie znałem, mam ataki agresji typu uderzenie z pięści w monitor rzucanie z całej siły przedmiotami o podłogę, również mam częste bóle brzucha i głowy, jednak nie wspominałem o tych objawach swojemu psychiatrze. Próbowałem kilku preparatów na stres dostępnych w aptekach jednak nie widziałem żadnego polepszenia po stosowaniu, również miałem wizytę u psychologa która też dużo nie pomogła. Mam pytanie o to czy mógłbym na kolejnej wizycie się zapytać swojego psychiatrę o tabletki na stres na receptę?
Dziękuję i pozdrawiam serdecznie.
Witam, proponuję następujące postępowanie: ze swoim psychiatrą omówić jeszcze raz problem. Może Pan cierpieć bowiem na jeszcze inny rodzaj cierpienia psychicznego oprócz depresji, np. zaburzenia nerwicowego. Jeśli jest Pan z Wrocławia lub okolic, mogę również skonsultować Pana, aby ustalić kompleksowy program terapii, np. jeśli byłaby konieczność wzmocnienia działań farmakologicznych również za pomocą psychoterapii. Pozdrawiam,

Podczas wizyty u psychiatry warto poinformować o wszystkich niepokojących objawach psychicznych, dolegliwościach fizycznych czy zmianach zachowania. Te informacje umożliwią dobranie odpowiedniego sposobu leczenia.
Jak najbardziej należy porozmawiać ze swoim lekarzem o tych objawach. Nie wiem dokładnie co nazywa Pan "stresem" i w czym dokładnie miałyby pomóc ewentualnie leki. Opisywane objawy złości mogą też występować w depresji ale i w innych zaburzeniach czy chorobach psychicznych. Wymaga to odpowiedniej diagnostyki. Aby psychiatra mógł Panu jak najlepiej pomóc musi Pan szczerze z nim porozmawiać o swoich przeżyciach.
Pana doświadczenia mogą Panu uświadomić coś ważnego - leki mogą modyfikować nastrój ale nie mogą, i nie powinny, zobojętniać na przeżywane stresory! Proszę nie próbować "leczydełkami" (tak niektórzy farmaceuci nazywają środki kupowane bez recepty) zobojętnić się na rzeczywistość. Lepiej byłoby podjąć psychoterapię! To ona może Panu pomóc w radzeniu sobie z emocjami związanymi z nowymi i chyba zaskakującymi informacjami o sobie. A nie tabletka!
Witam,
Jak najbardziej opisać co się z Panem dzieje na wizycie, lekarz dobierze leki, ewentualnie rozważyć psychoterapię, na której można przepracować problemy wcześniejsze i obecne.
Pozdrawiam,
Joanna Cyza-Ślązak
Jak najbardziej trzeba przedłożyć powyższe objawy i poprosić o dodatkowe leki. Dopóki sytuacji emocjonalna się unormuje niezbędne będzie wsparcie lekowe. Obecnie w zależności od objawów można tak je dostosować aby zminimalizować ewentualne objawy uboczne.
Dzień dobry. Nie tylko może Pan zapytać, ale wręcz powinien Pan. Proszę pamiętać, że im więcej powie Pan o sobie i swojej sytuacji, tym lepiej lekarz może dopasować leczenie.
Odnośnie wizyty u psychologa, to mogę jedynie powiedzieć, że bardzo rzadko przynoszą one efekt już po pierwszej wizycie. Specyfika terapii psychologicznej wymaga czasu.
Pozdrawiam
Dzień dobry,
Tabletki raczej nie pomogą Panu na stres. Biorąc pod uwagę, to co Pan napisał, wskazane byłoby podjęcie pracy z terapeutą.
Jedna sesja to zdecydowanie za mało. Wszystko zależy także od nurtu terapii, który Pan wybierze. Jednak mimo to, nawet stosując hipnoterapię, która zazwyczaj jest szybszą formą terapii (ze względu na swoje właściwości), myślę, że 10 sesji to minimum.
Pozdrawiam,
Dzień dobry!
Szczegółowo przeprowadzony wywiad lekarski umożliwia postawienie precyzyjnej diagnozy i udzielenie właściwego wsparcia pacjentowi, dlatego gorąco zachęcam do przekazywania swojemu lekarzowi możliwie jak największej informacji dotyczących występujących objawów. Oczywiście, proszę zapytać o leki dostępne na receptę.
Chcę również zwrócić uwagę na to, iż terapia jest procesem, który wymaga czasu i systematyczności - proszę nie rezygnować po pierwszym spotkaniu.
Pozdrawiam serdecznie!
Dzień dobry.Proszę porozmawiac z lekarzem psychiatrą o lekach na stres.
Dzień dobry. Tabletki jedynie maskują głębszy problem. Jeśli nie pojawi się Pan u psychoterapeuty, to problem zostanie ten sam. To jest tak jakby Pan robił remont domu, wiedział, że gdzieś jest grzyb w ścianie, ale pomalował ścianę i cieszył jej widokiem, po jakimś czasie grzyb wyjdzie i będzie jeszcze większy. Tak samo jest z naszymi problemami maskowane przez leki, a nie przepracowane wracają w najmniej oczekiwanym momencie. Proponowałbym udanie się do dobrego psychoterapeuty. Pozdrawiam.
Szanowny Panie,
nie poradzi Pan sobie ze stresem przy pomocy leków. Leki mogą co najwyżej wytłumić objawy stresu, zmniejszyć intensywność przeżywanych emocji, w tym złości. Każde leczenie farmakologiczne nie jest obojętne dla organizmu i ma skutki uboczne. Żadnego leczenia farmakologicznego nie można przeciągać w nieskończoność. Tymczasem gdy tylko odstawi Pan leki uspokajające obawy, o których Pan pisał najpewniej powrócą.
Jedna wizyta u psychologa z pewnością nie przyniosła Panu trwałej ulgi, to oczywiste. W procesie psychoterapii jednak będzie Pan miał szansę nauczyć radzić sobie z wydarzeniami, które miały miejsce w Pańskim życiu i emocjami, które wywołują.
Pozdrawiam serdecznie
Witam, warto ,aby Pan/Pani zgłosił się do psychoterapeuty ,który pomoże poznać przyczyny wybuchów agresji, a także pomoże poradzić sobie z depresją, same leki nie pomogą. Aby psychoterapia pomogła musi być dłuższa niż jedno spotkanie, bo to nie ma prostych rozwiązań i wymaga Pana zaangażowania i wysiłku. Pozdrawiam Magdalena Gierula
Dzień dobry. Pana pytanie dotyczy obszaru kompetencji lekarza psychiatry i tylko on może podjąć adekwatną decyzję (chodzi o leki). Myślę, że ma Pan prawo zapytać o wszystko, co wywołuje lęk i niepokój. Odnoszę wrażenie, że połączenie psychoterapii z asekuracją lekarską, mogło by prowadzić do rozwiązania powyższych problemów. Życzę podjęcia właściwej decyzji.