Dzień dobry odebrałam wynik rezonansu, już panikuję czy mogę prosić o wyjaśnienia. Z góry dziękuję

1 odpowiedzi
Dzień dobry
odebrałam wynik rezonansu, już panikuję czy mogę prosić o wyjaśnienia. Z góry dziękuję za okazaną pomoc. Wynik dotyczy mężczyzny wiek 40 lat.

Wykonano dwufazowe badanie MR mózgowia w obrazach T1 i T2 zależnych oraz w sekwencjach FLAIR i DWI, w płaszczyznach poprzecznych, czołowych i strzałkowych. W lewym płacie skroniowym naczyniak żylny z naczyniem odprowadzającym śr. do 2mm. Cienkościenna, jednorodna torbiel szyszynki wlk. do 16x11x8mm. Poza tym mózgowie bez innych zmian ogniskowych. Przysadka mózgowa położona w dolnej części siodła tureckiego, w wym. SI do 3mm- cechy zespołu częściowo pustego siodła. Układ komorowy nieposzerzony, bez cech ucisku i przemieszczeń. Rezerwa płynowa przymózgowa zachowana. Umiarkowanie nasilone zmiany śluzówkowe w obrębie zatok szczękowych oraz sitowia. Drobne zgrubienia błony śluzowej zatok czołowych i zatoki klinowej. Wnioski: Naczyniak żylny w lewym płacie skroniowym. Torbiel szyszynki. Poza tym jak w opisie.
Witam! Po pierwsze nie panikować. Po drugie zawsze w interpretacji badania ważne jest z jakiego powodu zostało zlecone.
Naczyniak żylny to najczęściej spotykana rozwojowa anomalia naczyń mózgowych, nie wymaga leczenia, można powiedzieć, ze jest to wariant normy. Co do torbieli szyszynki- zmiana łagodna, często wykrywana przypadkowo, bardzo rzadko wymaga leczenia ale w przypadku większych rozmiarów może powodować zaburzenia widzenia, bole głowy i może wymagać leczenia. Warto za ok 6 miesięcy zrobić kontrolne badanie MR. Pozdrawiam