Dzień dobry Od wiosny dręczą mnie parestezje lewej strony twarzy – od ucha przez policzek (na wysok

3 odpowiedzi
Dzień dobry
Od wiosny dręczą mnie parestezje lewej strony twarzy – od ucha przez policzek (na wysokości zatoki szczękowej) do nosa – mniej więcej w połowie wysokości (środkowa część) – tu czuje też jakby rozpieranie / napieranie.
Wykluczono neuroboreliozę (miałem boreliozę w 2016 r.) Wykluczono problem ze stawem skroniowo żuchwowym. Neurolog leczy mnie od czerwca ordynując Aspicam, Agapurin, Prewenit, Pramolan, Mesporal, Neurovit ,Witaminy pp i D 3 – bez skutku. Zęby mam zdrowe (wykonany Pantomogram). Okulista nie stwierdził nieprawidłowości. Słyszę dobrze, węch prawidłowy, nie mam problemów z oddychaniem czy też jakichś nieżytów nosa, ale laryngolog zlecił tomografię zatok i oczodołów – wynik:
Kompleksy ujściowo-przewodowe drożne.
Położenie i kształt wyrostków haczykowatych prawidłowe.
Zgrubienia błony śluzowej w zachyłkach zębodołowych zatok szczękowych do 2,5 mm
Skrzywiona przegroda nosa, wypukłością skierowana w stronę prawą.
Przerost tkanek miękkich małżowin nosowych środkowej i dolnej lewej jamy nosa.
Obraz stropu nosogardła prawidłowy
W piątek idę z tym wynikiem do laryngologa, ale może ktoś z państwa ma jakieś sugestie, co mi może być. Co mówi wynik TK?
Myślę, że brakuje tu jeszcze rezonansu magnetycznego.
Pozdrawiam,
Prof. A> Krzeski

Witam serdecznie.
Ból zatokowy jest najczęściej bólem rzutowanym i nie zawsze o lokalizacji wyłącznie miejscowej. Wszystko zależy od umiejscowienia kostniaka względem ujścia zatoki czołowej? W większości przypadków (jeżeli kostniak nie blokuje ujścia zatoki) są nieme klinicznie ( nie dają dolegliwości).
Marcin Daroszewski - laryngolog-bydgoszcz.pl
W zależności od stopnia skrzywienia przegrody nosa i przerostu małżowin nosowych dolnych do rozważenia operacja przegrody nosa i/lub plastyka małżowin nosowych dolnych