Dzień dobry :) od prawie 2 lat zmagam się z dosyć silnymi dusznościami ,

2 odpowiedzi
Dzień dobry :) od prawie 2 lat zmagam się z dosyć silnymi dusznościami , dusznosci mam coddzienie … raz mniejsze a raz takie ze nie mogę mówić .. jako takich problemów nie mam wiec nie wiem czy to może być nerwica , z pozoru jestem osoba która martwi się o wszystko i wiem ze mam słaba psychikę . Wyniki z krwi robi co pół roku i wszystko wychodzi idealnie . Rtg klatki piersiowej robiłam rok temu wszystko dobrze . Usg jamy brzusznej , piersi , węzłów chłonnych tarczycy Ok . Rtg kręgosłupa piersiowego Ok , jakieś tam średnie skrzywienie mam ale lekarz stwierdził ze na pewno duszności nie są przez to … usg , echo , 3 razy ekg serca wszystko Ok . Może zacznę tak : codziennie mam duszności , czasami pojawia się gula w gardle ale wtedy zazwyczaj nie mam duszności , nie występują one razem . Teraz już niestety doszło mi takie coś ze będąc w pracy kręci mi się w głowie , robi mi się słabo , przez co duszność jest wtedy ogromna … czasami chwyta mnie taki ucisk serca nie boli ale takie jakby mi ktoś je zgniótł i otworzył rękę .. trwa to chwile … doszło mi jeszcze takie coś ze jak zasypiam to przy zasypianiu już nagle wybudzam się ze strachem bo czuje jakbym umierała i tak jakby mój oddech się zatrzymał … nie wiem co robić , w środę idę do psychoterapeuty bo mam już dosyć tego .. bardzo bałam się iść ale w końcu zdecydowałam się podjąć ten poważny krok … myślicie ze coś mi jest , warto zrobić tomograf głowy i klatki ? Czy to jednak może mieć podłoże nerwicowe ?
Droga Autorko. Widzę, że sytuacja jest dla Ciebie bardzo wymagająca. Przejmujesz się swoim zdrowiem i starasz się dotrzeć do zrozumienia przyczyn duszności. Ogromnym plusem jest to, że szukasz przyczyn fizycznych. To pierwszy, ważny krok w odnalezieniu rozwiązania swoich trudności. Według opisu badania masz w normie i podejrzewasz u siebie nerwicę. Bardzo możliwe, że właśnie tak jest jednak warto skonfrontować swoje podejrzenia ze specjalistą. Od diagnozy w tym wypadku byłby psychiatra, który poprzez wywiad z Tobą ustali co może Ci dolegać, a także w razie potrzeby przypiszę leki. Niezwykle ważne jest też to, że idziesz na terapię! To może być przełomowym momentem, pozwalającym na poradzenie sobie z opisanymi trudnościami. Rozumiem też Twoje obawy w związku z rozpoczęciem pracy nad sobą. To naturalne, że w nowej sytuacji i całkowicie nowym środowisku które wcześniej nie było Ci znane, nie czujesz się pewnie i komfortowo. Pamiętaj jednak że psychoterapeuta jest od tego aby zapewnić Ci poczucie bezpieczeństwa oraz stworzyć odpowiednią atmosferę do rozmowy. Dzięki temu będzie to łatwiejsze i będzie okazją do pełnowartościowej pracy. Powracając jednak do tematu nerwicy to jest ona sygnałem, że w Twoim życiu występuje lub występowała duży stres lub miałaś jakieś wymagające doświadczenia. Bardzo możliwe, że pomimo braku problemów w tym momencie pojawiły się one w przeszłości, a teraz manifestują swoją obecność poprzez duszności. W czasie terapii powinno udać się do tego dotrzeć. Życzę Ci wszystkiego najlepszego i owocnej pracy terapeutycznej!

Dzień dobry, dziękuję za pytanie. Wszelkie badania lekarskie oczywiście nie zaszkodzą. W Pani opisie widoczne są pewne objawy lęku panicznego (m.in. duszności, zawroty głowy, wybudzanie się w stanie silnego lęku). To schorzenie powstaje głównie na podłożu psychologicznym. Dobrze, że zdecydowała się Pani na wizytę u psychoterapeuty - mam nadzieję, że terapia przyniesie Pani poprawę zdrowia. Wszystkiego dobrego, Wojciech Ilski.