Dzień dobry, od około roku zmagam się z pofalowanymi płytkami paznokci. Dotykając płytek czuję wgłęb

1 odpowiedzi
Dzień dobry, od około roku zmagam się z pofalowanymi płytkami paznokci. Dotykając płytek czuję wgłębienia przy macierzy a na kciukach mam spore wgłębienia, które rzucają się w oczy. Czasem odczuwam nawet ból. Nigdy nie uszkodziłam płytek paznokci, nie miałam żadnych stłuczeń. Byłam u dwóch dermatologów jeden zalecił branie cynku i nakładanie odżywki na paznokcie a drugi przepisał maść do paznokci z mocznikiem. Minął rok a ja nadal mam problemy z paznokciami, jakie badania mogę jeszcze wykonać w celu diagnostyki? Kobieta, 24 lata
Może się okazać, że nie da się określić przycyn zaburzeń tzw. reliefu płytki. Równie dobrze mógł to być czynnik toksyczny ( jak np. Covid 19 skąpoobjawowy, inne choroby gorączkowe, leki, używki, choroby ogólnoustrojowe itp). Uszkodzenie strefy wzrostu płytek często jest nieodwracalne .Jeśli cokolwiek złego dieje czy działo się w przeszłości , można myśleć o infekcji drożdżakowej wałów paznokciowych. Proszę pamiętać ,że na codzień mamy do czynienia z różnymi , tzw. mikrourazami. To nie musi być przygniecenie drzwiami. Kiedyś miałem pacjentkę, która po dłuższych wywiadach medycznych , powiedziałą, że przez wiele lat pisała na maszynie , nosząc oczywiście długie paznokcie. Efekt był taki jak u Pani- poprzeczne karbowanie płytek...