Dzień dobry, od kilku lat towarzyszą mi mdłości, wzdęcia, często biegunki i niekiedy zaparcia. Była

1 odpowiedzi
Od kilku lat towarzyszą mi mdłości, wzdęcia, często biegunki i niekiedy zaparcia. Byłam u lekarza rodzinnego, gastrologa, laryngologa. Przez ponad miesiąc stosowałam IPP(dexilant 30) jednak nie przyniosły ulgi. Lekarz rodzinny rozłożył ręce i zaproponował wizytę u psychiatry. Stwierdzono nerwicę. Badania robiłam na własną rękę. Zarówno morfologia, jak i badania kału, w tym kalprotektyna, H.pylori, krew w kale, pH, resztki pokarmowe, lamblie, pasożyty... Wszystko wychodzi prawidłowo. Udałam się do gastrologa, stwierdził IBS na podstawie wywiadu i zalecił probiotykoterapię. Stosuję leki uspokajające, doraźnie. Lekko mnie usypiają, ale nie odczuwam tak mocno mdłości. Chodzę od kilku tygodni do psychologa, jednak na razie nie ma spektakularnego efektu. Podczas wakacji objawy miałam o wiele rzadziej, teraz, kiedy wróciłam na studia wszystko wróciło. Same wzdęcia nie są tak mocno dokuczliwe, co mdłości. Na szczęście udaje mi się jakoś z trudem powstrzymać i nigdy nie wymiotowałam. Jedyne badanie, jakiego nie wykonywałam to USG jamy brzusznej i gastroskopia. Tego drugiego badania panicznie się boję. Nie wiem, czy objawy występują w wyniku stresu, czy jest na odwrót. Psychicznie czuję się w rozsypce. Nie wyobrażam sobie żyć z mdłościami do końca życia. Żołądek mnie nie boli, ale zdarza się niestrawność, coś w rodzaju zgagi. Czasami kłucie pod żebrami, częściej skurczowe bóle podbrzusza. Lekarz rodzinny po stosowaniu IPP wykluczył wrzody i refluks. Dokucza mi tez gula w gardle, ale laryngolog niczego nie zauważył. Czy spotkali się Państwo z podobnym przypadkiem? Co mogłabym zrobić? Czy to na pewno nerwica?
Objawy mogą wskazywać na zaburzenia czynnościowe p. Pokarmowego. Leczenie jest trudne. Próbuje się stosować różne leki w zależności od dominujacych objawów. Proszę wykonać usg brzucha. Jesli dokucza biegunka należy wykluczyć celiakię wykonując p/c przeciwko transglutaminazie tkankowej i ocenić funkcję tarczycy. Bez recepty można kupić Iberogast, zastosowanie ma także probiotyk Aflorex. Korzyść przynoszą też leki rozkurczowe i regulujące motorykę ale już na receptę.