Dzień dobry. Od 3 miesięcy mam zdrętwiałe dłonie w obu rękach. Mam 67 lat. Poniżej opisy rezonansu m

1 odpowiedzi
Dzień dobry. Od 3 miesięcy mam zdrętwiałe dłonie w obu rękach. Mam 67 lat. Poniżej opisy rezonansu magnetycznego. Co to może być? Czy można to jakoś wyleczyć?
Badanie Rezonansu Magnetycznego (bez kontrastu - wykonane 23.09.2021r.):
Badanie wykonane aparatem niskopolowym, obarczone artefaktami ruchowymi.
Prawostronna skolioza odcinka szyjnego.
Lordoza szyjna spłycona. Cechy dwupoziomowej dyskopatii C4/C5/C6 z niewielkim obniżeniem wysokości krążków międzykręgowych i z objawami ich dehydatacji w postaci niskiego sygnału w obrazach T2 zależnych. Obraz wtórnych zmian zwyrodnieniowych krawędzi sąsiadujących trzonów w postaci brzeżnej osteofitozy.
Zmiany dehydratacyjne pozostałych krążków m-k bez obniżenia ich wysokości.
W poziomie C4/C5 widoczna jest płaska, nieco nierówna niemal tylno-dwuboczna wypuklina tarczy międzykręgowej sięgająca w głąb kanału kegowego na ok 2mm. Redukuje ona nieco rezerwę płynową przednią i modeluje worek oponowy z cechami zwężenia kanału kręgowego do ok. 10,5 mm w osi strzałkowej.
W poziomie C5/C6 obraz podobnej, minimalnie szerszej wypukliny sięgającej w głąb kanału kręgowego na 2,5mm. Uciska ona nieco worek oponowy i redukuje rezerwę płynową przednią kanału kręgowego powodując jego niewielkie zwężenie do ok. 10mm w osi strzałkowej oraz ucisk korzeni nerwów rdzeniowych i zwężenie zachyłków dolnych otworów międzykregowych.
W badaniu dominuje obecności długoodcinkowej, obrączkowatej przestrzeni płynowej rozciągającej się wzdłuż osi rdzenia kręgowego w jego części tylnej, pośrodkowo na długości ok. 6,7 cm od poziomu C2 do C6. Średnica przestrzeni sięga do 4 mm. Rdzeń kręgowy na jej wysokości nie wydaje się istotnie poszerzony.
Obraz w pierwszej kolejności nasuwa podejrzenie jamy hydromielicznej.
Poza tym kręgosłup szyjny w badaniu MR bez istotnych zmian.
W zachyłku zębodołowym prawej zatoki szczękowej widoczny niewielki, szerokopodstawny polic o wielkości ok 10mm.
Badanie Rezonansu Magnetycznego (z kontrastem - wykonane 04.11.2021):
Badanie kontrolne wykonane przed i po podaniu środka kontrastowego, aparatem wysokopolowym 3T.
Obraz struktur kostnych i przestrzeni międzykręgowych oraz przestrzeni wewnątrzkanałowej nie uległa zmianie w porównaniu z badaniem wyjściowym z dn. 23.09.2021.
W badanie aparatem wysokopolowym, w przekrojach strzałkowych w sekwencjach T2 i TIRM sygnał rdzenia kręgowego wykazuje cechy niejednorodności z nieco wyższym pasmem sygnału wzdłuż tylnej powierzchni rdzenia. Zmiany różnicują się w mniejszym stopniu niż w badaniu aparatem niskopolowym.
Widoczna w przekrojach poprzecznych obrączkowata strefa rozciągająca się wzdłuż tylnej kolumny rdzenia jest podobna i odpowiada pasmowatej strefie podwyższonego sygnału widocznej w przekrojach strzałkowych. Po podaniu środka kontrastowego nie wykazano cech wzmocnienia. Obraz nadal jest niejasny i niecharakterystyczny - nie wykazuje cech procesu ekspansywnego (anomalia rozwojowa? zmiany naczyniopochodne?).
Opis MRI wskazuje na mierne zmiany zwyrodnieniowe kręgosłupa i obecność jamy syringomielicznej w rdzeniu szyjnym
Konieczna pełna konsultacja, badanie , obejrzenie obrazów MRI
Trudno powiedzieć bez badania i analizy wyników, historii choroby... Wskazana pełna konsultacja neurologiczna ; Zdjęcia CD; Opisy badań do interpretacji klinicznej, po badaniu. WAŻNY PACJENT i OBJAWY; sam opis badania to za mało ...Konieczny pełny wywiad, nastrój, wyniki Konieczna pełna konsultacja: wywiad, badanie, , przejrzenie wyników badań jakie czynniki ryzyka: żylaki, nadwaga, cukrzyca, nadciśnienie, inne schorzenia ??? Jaki stan obecny ? Ważny też stan emocjonalny, nastrój, sen; Objawy depresji, lęku, zaburzenia nerwicowe, zaburzenia snu,.... Ważny Styl życia i pracy, aktywność ruchowa, rodzina , stresy ; dieta, etc etc Pozdrawiam i zapraszam .