Dzień dobry, moja mama ma 72 lata i od kilku lat ma problemy z pamięcią, które w ciągu ostatniego ro

1 odpowiedzi
Dzień dobry, moja mama ma 72 lata i od kilku lat ma problemy z pamięcią, które w ciągu ostatniego roku bardzo się pogłębiły. Mama rok temu przechodziła Covid-19, ale bezobjawowo. Aktualne problemy z pamięcią mojej mamy objawiają się tym, że w ciągu jednej rozmowy potrafi kilka razy powtarzać to samo, nie pamięta z kim rozmawiała przez telefon, czasem nie pamięta też kto u niej był, ma problemy z określeniem jakie badania miała robione, u jakiego lekarza była i kiedy była, przestała piec ciasta, bo nie pamięta przepisów, obiady gotuje mało skomplikowane i o małej różnorodności mimo, że wcześniej bardzo dobrze gotowała. Ma problemy z określeniem kiedy urodziły się dzieci i wnuki, nawet czasem nie może sobie przypomnieć imienia wnuka. Nie chce spotykać się już z innymi ludźmi i nie chce wychodzić z domu nawet na własne podwórko, boi się że coś się jej stanie, jeździ tylko do lekarze razem z tatą (sama już się boi) czas spędza głównie przed telewizorem. Nie dba już o dom tak jak wcześniej, przestała chodzić na zakupy, mimo, że jest bardzo religijna, to przestała chodzić do kościoła bo boi się, że zrobi jej się słabo i będzie musiała wyjść, msze ogląda w telewizji. Często jest zdezorientowana, chodzi po domu i nie może sobie przypomnieć co chciała zrobić. Od kilu lat chodzi do tego samego neurologa, ale on twierdzi, że wyniki badań nie wykazują szczególnych zmian, covid nie ma nic z tym wspólnego, a na pytanie na co mama choruje odpowiedział, że zaniki pamięci wynikają z wieku. Lekarz przepisuje mamie masę leków przeciwdepresyjnych, które według ulotki leczą też alzheimera, ale ja nie widzę efektów z ich stosowania. Aktualnie od neurologa ma Cogiton, vinpoton, tulip, asentra, evertas. Mama ma coraz większe problemy z pamięcią na dodatek jest otępiała i nie wie co się wokół niej dzieje. Dodatkowo ostatnio doszły napady zimna i gorąca a także nadmierna potliwość oraz bóle żołądka (gastroskopia wykazała stan zapalny błony śluzowej oraz refluks), aktualnie bierze też leki na żołądek takie jak: amotaks, metronidazol, ucamed, mesopral, accidolac. Niestety nie widziałam wszystkich wyników badań, ponieważ większość lekarz od razu zostawił u siebie i nie wydał rodzicom kopii. Wiem jednak, że mama miała robioną TK Głowy bez kontrastu, gdzie jedynym niepokojącym wnioskiem było: hiperostoza blaszki wewnętrznej kości czołowej. W 2018 roku też miała TK głowy, ale na opisie nie było nic niepokojącego. Ostatnio miała również robione prześwietlenie klatki piersiowej i w wyniku prześwietlenia jest napisane: wzmożony rysunek śródmiąższowy w polach środkowych i dolnych płuc. Lekarz rodzinny dał mamie skierowanie do poradni chorób płuc, jeszcze nie udało jej się dostać. Dodam, że moja babcia (mama mojej mamy) chorowała na miażdżycę, mama ma podwyższony cholesterol oraz glukozę, na jednym ze skierowań ma również napisane, że ma zaburzony metabolizm lipoprotein, kilka lat temu miała usg tętnic szyjnych, które wykazywały częściowe zapchanie. Bardzo proszę o pomoc, stan mamy jest coraz gorszy a leczenie nie przynosi efektów, nie wiem w jaki sposób mogę jej pomóc.
Proponuję udać się do neurologa mającego doświadczenie w diagnozowaniu i leczeniu zespołów otępiennych.