Dzień dobry Mężczyzna, lat 50. Od dłuższego czasu mam problem z kamicą nerkową (w ostatnich 3 latac

1 odpowiedzi
Dzień dobry
Mężczyzna, lat 50. Od dłuższego czasu mam problem z kamicą nerkową (w ostatnich 3 latach 6 razy kolka nerkowa) Jestem pod opieką Urologa za pomocą którego ostatni złóg wydostał się samoczynnie za pomocą diety i Rovatinexu. Od pół roku USG nie pokazywało niczego niepokojącego. Po ostatnim USG (miesiąc temu) nabrałem pewności że wszystko już jest w porządku ale kilka dni temu miałem kolejną kolkę nerkową, 2 dni później kolejną (w drugim moczowodzie) i wylądowałem w szpitalu gdzie laserowo usunięto mi kamień ok 1,5 cm w drugim moczowodzie dwa małe złogi które samoczynnie wpadły do pęcherza po ingerencji w moczowód. Głęboko się zastanawiam, jak to możliwe że po ok miesiącu od USG nagle pojawił się tak duży kamień.
- Czy Urolog mógł tego nie widzieć czy jest to jego jakieś zaniedbanie?
- Czy jednak w tak krótkim czasie mógł powstać tak duży kamień?
- Czy analiza samego kamienia (otrzymałem Go podczas zabiegu) ma sens? Wg operującego mnie urologa tylko w 20% znajomość składu kamienia może pomóc w leczeniu.
- Również wg operującego podobno mam zawężoną końcówkę moczowodu i to ma sprzyjać w przyszłości powstaniu kolejnych złogów. Jak żyć z taką przypadłością, jakieś leki , częstsze USG niż co pół roku jak miałem dotychczas?
Z góry dziękuję za odpowiedź.
Dzień dobry,
Krótko odpowiadając na pytania
1. USG w ramach diagnostyki kamicy moczowej ma czułość i swoistość na poziomie ok. 50-60%, czyli wiele kamieni, zwłaszcza słabo wysyconych związkami wapnia, po prostu nie jest ewidentnie zauważalnych podczas tego badania. Badaniem najbardziej czułym jest badanie TK jamy brzusznej i miednicy mniejszej.
2. W ramach profilaktyki kamicy moczowej każdy pacjent powinien pić przynajmniej 2-2,5 litrów płynów, unikać soli w diecie, jeść jak najwięcej warzyw i owoców, dbać o dostarczanie produktów nabiałowych oraz ograniczyć mięso do max. jednej porcji mięsa dziennie.
3. Wynik badania kamienia (optymalnie w spektroskopii w podczerwieni dostępnej obecnie chyba jedynie w vetlab) jest kluczowy w ramach diagnostyki kamicy moczowej. Wynik badania kamienia wraz z dwoma wynikami dobowej zbiórki moczu zleconej przez urologa oraz zalecona później profilaktyka pozwalają na zmniejszej ryzyka kamicy nawet o 48%.
4. Wąskie światło moczowodu zwiększa ryzyko konieczności leczenia endoskopowego w przypadku ponownego epizodu kolki nerkowej.

Niemniej dalszym leczenie i diagnostyką powienien zająć się urolog zajmujący się kamicą moczową na co dzień.

Pozdrawiam serdecznie,
Adrian Czekaj