Dzień dobry, Mam zdjęty most porcelanowy.Jednym z zębów filarowych była górna 5 prawa, jednakże inn

10 odpowiedzi
Dzień dobry,
Mam zdjęty most porcelanowy.Jednym z zębów filarowych była górna 5 prawa, jednakże inny lekarz stomatolog stwierdził, że jest tak zniszczony/ zgniły/ i trzeba usunąć.Myślę, że jak jest korzeń zdrowy może by była jakaś możliwość uratowania tego zęba.Myślę o wkładzie korzeniowo- koronowym.Nie wiem czy dobrze myślę? Może mi ktoś wytłumaczy?
Oczywiście jeżeli korzeń jest w dobrej kondycji i przeleczony endodontycznie to tak można zrobić, jednak wymagane są oględziny kliniczne.

Witam. Na "zgniłym" korzeniu nie da się nic odbudować. Pozdrawiam.
Do oceny korzenia zęba niezbędne jest rtg. - po obejrzeniu którego stomatolog-protetyk może ocenić czy jest możliwość wykorzystania tego zęba.
Ząb taki należy ocenić pod mikroskopem i sprawdzić czy korzen jest zdrowy alby moc wykonać na nim szczelny wkład.
jeżeli są wątpliwości ,warto skonsultować się z innym lekarzem
Dzien dobry, najpierw RTG , potem ocena stanu korzenia , jeśli wszystko dobrze to oczywiście wkład koronowo korzeniowy a potem uzupełnienie protetyczne , z pozdrowieniami !
Witam! dobrze Pani myśli, co znaczy "zgniły" ? prawdopodobnie zniszczona jest korona zęba, jak wygląda korzeń tego zęba ? zmienić proszę adres ! Pozdrawiam !
Jak słusznie Pani zakłada, wykonanie wkładu jest możliwe na DOBRYM korzeniu. Jeśli struktury korzenia są zbyt zniszczone aby zapewnić dobre utrzymanie dla docelowej pracy protetycznej, to należy go usunąć i rozważyć inne opcje leczenia protetycznego. Prace protetyczne staramy się montować na zębach/korzeniach rokujących minimum dziesięcioletnie utrzymanie. W przeciwnym razie szkoda pieniędzy i pracy. Jeśli ma Pani wątpliwości, warto skonsultować możliwość wykorzystania zęba z innym lekarzem zajmującym się protetyką.
Najważniejsze jest zdjęcie RVG ,jeżeli na zdjęciu widać ,że ząb jest przeleczony prawidłowo kanałowo i nie ma zmian okołowierzchołkowych to jak najbardziej można zrobić odbudowę na wkładzie koronowo-korzeniowym.
2. W takich sytuacjach włączanie i obciążanie zęba na wkładzie koronowo-korzeniowym jest ryzykowne zachęcam do indywidualnej konsultacji. Pozdrawiam