Dzień dobry,
Mam zdjęty most porcelanowy.Jednym z zębów filarowych była górna 5 prawa, jednakże inny lekarz stomatolog stwierdził, że jest tak zniszczony/ zgniły/ i trzeba usunąć.Myślę, że jak jest korzeń zdrowy może by była jakaś możliwość uratowania tego zęba.Myślę o wkładzie korzeniowo- koronowym.Nie wiem czy dobrze myślę? Może mi ktoś wytłumaczy?
dr n. med. Marcin Chorzewski
dr n. med. Marcin Chorzewski
Protetyk, Stomatolog
Białystok
Oczywiście jeżeli korzeń jest w dobrej kondycji i przeleczony endodontycznie to tak można zrobić, jednak wymagane są oględziny kliniczne.

lek. dent. Mariusz Koroluk
lek. dent. Mariusz Koroluk
Stomatolog, Protetyk, Stomatolog dziecięcy
Milanówek
Witam. Na "zgniłym" korzeniu nie da się nic odbudować. Pozdrawiam.

Do oceny korzenia zęba niezbędne jest rtg. - po obejrzeniu którego stomatolog-protetyk może ocenić czy jest możliwość wykorzystania tego zęba.

lek. dent. Milena Łapaj
lek. dent. Milena Łapaj
Stomatolog
Katowice
Ząb taki należy ocenić pod mikroskopem i sprawdzić czy korzen jest zdrowy alby moc wykonać na nim szczelny wkład.

jeżeli są wątpliwości ,warto skonsultować się z innym lekarzem

Dzien dobry, najpierw RTG , potem ocena stanu korzenia , jeśli wszystko dobrze to oczywiście wkład koronowo korzeniowy a potem uzupełnienie protetyczne , z pozdrowieniami !

 Włodzimierz Szczepankiewicz
Włodzimierz Szczepankiewicz
Stomatolog
Wrocław
Witam! dobrze Pani myśli, co znaczy "zgniły" ? prawdopodobnie zniszczona jest korona zęba, jak wygląda korzeń tego zęba ? zmienić proszę adres ! Pozdrawiam !

Jak słusznie Pani zakłada, wykonanie wkładu jest możliwe na DOBRYM korzeniu. Jeśli struktury korzenia są zbyt zniszczone aby zapewnić dobre utrzymanie dla docelowej pracy protetycznej, to należy go usunąć i rozważyć inne opcje leczenia protetycznego. Prace protetyczne staramy się montować na zębach/korzeniach rokujących minimum dziesięcioletnie utrzymanie. W przeciwnym razie szkoda pieniędzy i pracy. Jeśli ma Pani wątpliwości, warto skonsultować możliwość wykorzystania zęba z innym lekarzem zajmującym się protetyką.

lek. Joanna Kwiatkowska
lek. Joanna Kwiatkowska
Stomatolog
Wrocław
Najważniejsze jest zdjęcie RVG ,jeżeli na zdjęciu widać ,że ząb jest przeleczony prawidłowo kanałowo i nie ma zmian okołowierzchołkowych to jak najbardziej można zrobić odbudowę na wkładzie koronowo-korzeniowym.

2. W takich sytuacjach włączanie i obciążanie zęba na wkładzie koronowo-korzeniowym jest ryzykowne zachęcam do indywidualnej konsultacji. Pozdrawiam

Wciąż szukasz odpowiedzi? Zadaj nowe pytanie

Ta wartość jest zbyt krótka. Powinna mieć __LIMIT__ lub więcej znaków.

  • Twoje pytanie zostanie opublikowane anonimowo.
  • Pamiętaj, by zadać jedno konkretne pytanie, opisując problem zwięźle.
  • Pytanie trafi do specjalistów korzystających z serwisu, nie do konkretnego lekarza.
  • Pamiętaj, że zadanie pytania nie zastąpi konsultacji z lekarzem czy specjalistą.
  • Miejsce to nie służy do uzyskania diagnozy czy potwierdzenia tej już wystawionej przez lekarza. W tym celu umów się na wizytę do lekarza.

Wybierz specjalizację lekarza, do którego chcesz skierować pytanie
Użyjemy go tylko do powiadomienia Cię o odpowiedzi lekarza. Nie będzie widoczny publicznie.
Wszystkie treści, w szczególności pytania i odpowiedzi, dotyczące tematyki medycznej mają charakter informacyjny i w żadnym wypadku nie mogą zastąpić diagnozy medycznej.