Dzień dobry, mam u siebie zdiagnozowany bardzo mocny rys narcystyczny, jestem tzw. wrażliwym, (nie m

4 odpowiedzi
Dzień dobry, mam u siebie zdiagnozowany bardzo mocny rys narcystyczny, jestem tzw. wrażliwym, (nie megalomanem), jaki nurt terapeutyczny byłby dla mnie najlepszy, przez 1,5r uczęszczałem na terapie Pozn-Beh z zastosowaniem terapii Schematu i Trybów, nie mniej jednak po odpuszczeniu terapii znów powróciły dawne mechanizmy. Szukam jakiejś pomocy, kogoś doświadczonego z tego typu pacjentami. Pozdrawiam
Dzień dobry. Pisze Pan o rysach, schematach, trybach, mechanizmach. Nie wspomina Pan nic o swoich problemach które - jak rozumiem - Pan ma. Nie pisze też Pan nic o oczekiwaniach które Pan ma wobec ew. terapii. Myślę, że dobrym miejscem do tego aby się temu przyjrzeć jest rozmowa i spotkanie z drugą osobą. Pozdrawiam. Maciej Gołąb.

Witam, CBT jest sprawdzoną metodą w terapii zaburzeń narcystycznych, jeżeli Pan "odpuścił" terapię, jak Pan pisze, czyli jej nie zakończył, to objawy mogły powrócić, dokładnie jak Pan to opisuje, Prosze się zastanowić nad jej konsekwentnym dokończeniem. Poza tym, proszę pamiętać, że nawroty mogą się zdarzać, co nie oznacza że terapia się nie powiodła, powtórzę nawroty, nie całkowity powrót do poprzednich schematów funkcjonowania. Terapeuta na zakończenie terapii najczęściej mówi o tym Pacjentowi, wyposażając go w umiejętności jak sobie radzić w wypadku nawrotów. Życzę wytrwałości i pozdrawiam.
Dzień dobry. Cieszę się, że jesteś świadomy swojego problemu i aktywnie szukasz pomocy. To już jest duży krok do poprawy. Ważne jest, aby znaleźć terapeutę, który ma doświadczenie w pracy z osobami z narcystycznymi cechami osobowości.

Jeżeli terapia poznawczo-behawioralna (TPB) nie przyniosła oczekiwanych rezultatów, może warto rozważyć inne podejścia terapeutyczne. Dwie metody, które mogą być skuteczne w leczeniu narcyzmu, to:

Psychoterapia psychodynamiczna: Ta forma terapii skupia się na zrozumieniu, jak przeszłe doświadczenia wpływają na obecne zachowanie i myśli. W psychoterapii psychodynamicznej pacjenci mogą eksplorować swoje relacje z innymi, a terapeuta może pomóc im zrozumieć, jak ich własne zachowanie wpływa na te relacje.

Terapia dialektyczno-behawioralna (DBT): DBT to forma terapii, która łączy elementy terapii poznawczo-behawioralnej z technikami mindfulness. DBT może pomóc osobom z narcystycznymi cechami osobowości zrozumieć i zmienić swoje myśli i uczucia, które prowadzą do destrukcyjnego zachowania.

Niezależnie od wybranej metody, istotne jest, aby terapeuta miał doświadczenie w pracy z osobami z narcystycznymi cechami osobowości i że czujesz się komfortowo w trakcie terapii. To jest kluczowe dla skuteczności terapii.
Sugeruję wizytę: Wstępna krótka konsultacja psychologiczna za darmo
Na wizytę można umówić się przez serwis ZnanyLekarz, klikając w przycisk Umów wizytę.
Dzień dobry,
rozumiem, że ma Pan zdiagnozowany bardzo silny rys narcystyczny i szuka najlepszego nurtu terapeutycznego dla siebie. Przede wszystkim chcę podkreślić, że ważne jest, aby czuć się komfortowo i znaleźć terapię, która najlepiej odpowiada Pana potrzebom. Biorąc pod uwagę Pana doświadczenia z terapią Poznawczo-Behawioralną, a także fakt, że po zakończeniu terapii powróciły dawne mechanizmy, mogłoby być warto rozważyć inne podejścia.
Jedną z opcji, którą chciałbym Panu przedstawić, jest terapia Gestalt. To podejście skupia się na teraźniejszości, pomagając zrozumieć i zarządzać swoimi mechanizmami obronnymi oraz odkryć różne aspekty Swojej osobowości. Myślę, że warto byłoby skonsultować się z terapeutą praktykującym terapię Gestalt, który ma doświadczenie w pracy z pacjentami z narcystycznymi tendencjami. Może on dostosować terapię do Twoich indywidualnych potrzeb i celów.
Zachęcam Pana do rozważenia tej opcji i umówienia się na konsultację, aby omówić swoje cele terapeutyczne i oczekiwania. To pomoże Pana podjąć decyzję, czy terapia Gestalt jest właściwym krokiem w Twoim procesie rozwoju osobistego. Powodzenia w Twojej podróży terapeutycznej, i mam nadzieję, że znajdziesz wsparcie, którego potrzebujesz.