Dzień dobry, Mam pytanie odnośnie synka (obecnie 19 miesiecy) który w wieku 3.5 miesiąca miał wykry

2 odpowiedzi
Mam pytanie odnośnie synka (obecnie 19 miesiecy) który w wieku 3.5 miesiąca miał wykrywa chorobę Hirschsprunga (kwiecień 2018) został skierowany metodą Duhamela. Przeszedł zabieg wyłonienia Stomil i zespolenie jelita. Było wszystko dobrze aż do momentu gdy ogłosiliśmy się do szpitala z posocznica ( syn miał duży i wzdety brzuch i wymiotowal). Później mieliśmy jeszcze jeden taki przypadek z wzdety brzuchem i pobyt w szpitalu (początek lipca 2019). Wczoraj syn miał zrobiony wlew kontrastowy doodbytniczy i mam taka prosbe o wytłumaczenie co wynika z następującego opisu:
"Kanał odbytnicy na odcinku długości około 20mm wąski- powyżej poszerzona bańka odbytnicy / w wymiarze strzalkowym do 35mm, w wymiarze dwubocznym do 45mm / Powyżej jelito grube poszerzone do ok. 45mm o stałych haustracjach. Jelito grube zakontrastowe do poziomu zagięcia watrobowego. Na zdjęciu późnym po 24h wsteczne zakontrastowalo się jelito grube do poziomu kątnicy. Kątnica nieposzerzona. Poprzecznica rozdarta gazami do 60mm, w lewym podżebrzu jelito grube na odcinku dł. ok 20mm przewężone do 10mm / skurcz? / poniżej rozdęte gazami do 50mm."
Niestety w szpitalu dowiedzieliśmy się tylko że mamy robić wlewke doodbytnicza 2x w tygodniu i porozmawiać z naszym lekarzem do którego wizytę mamy umówiona dopiero na 11 września.
Z góry dziękuję za pomoc.
Pozdrawiam
Droga Pani .
Opis badania sugeruje poszerzenie jelita i wypelnienie gazami. Obraz ten czeto wystepuje u pacjentów po operacji Duhamela. Wlewy oczyszczaja jelito i powinny stopniowo powodowac zmniejszenie jego srednicy. Oczywisnie po jakims czasie nalezy to skontrolowac.

Szanowni Państwo,

opisane przez Państwa przypadki noszą wszelkie znamiona zapalenia jelita grubego w przebiegu choroby Hirschprunga (Hirschprung's enterocolitis). Jelito całkowicie pozbawione zwojów nerwowych zostało usunięte podczas operacji, jednak proces zaburzenia podróżowania komórek nerwowych w kierunku odbytnicy jest nieprawidłowy także w pozostałej części jelita. Dzieci po operacjach choroby Hirschprunga mogą nie mieć możliwości kontrolowania ilości prawidłowej flory jelitowej (przez przyspieszenie ruchów jelit) i wchodzić w stan zapalny przez nadmierną ilość (nawet "dobrych") bakterii.

W tymi wieku wlewki doodbytnicze są najskuteczniejszym mechanizmem leczącym jak i zapobiegającym nawrotom tych stanów.

W większości przypadków nie ma uchwytnej usuwalnej przyczyny takiego stanu - częstotliwość jednak zmniejsza się wraz z wiekiem dziecka.

W rzadkich przypadkach przyczyną może być zwężenie jelita w miejscu szycia. Badanie radiologiczne, które Państwo przytoczyli nie wskazuje bezpośrednio na taką przyczynę, ale też jej nie wyklucza (poszerzenie powyżej może wynikać ze zwężenia lub z samej choroby Hirschprunga). Chirurg prowadzący będzie w stanie to stwierdzić badaniem palcem przez odbyt. W przypadku stwierdzenia zwężenia pierwszym i najczęściej skutecznym sposobem leczenia jest zastosowanie domowe rozszerzadeł Hegara.

Wlewki doodbytnicze powinny zabezpieczyć dziecko do czasu Państwa kontroli. Do szpitala należy się zgłosić jeśli pomimo wlewek nastąpi wzdęcie brzucha, zatrzymanie gazów lub stolca, stolce "wybuchowe" a także gorączka.