Dzień dobry Mam pytanie odnośnie rozbieżności wyników badań wzroku u 2 różnych optometrystów. Badan

2 odpowiedzi
Dzień dobry
Mam pytanie odnośnie rozbieżności wyników badań wzroku u 2 różnych optometrystów. Badania dzieli 7 miesięcy. Jednak zdziwiłam się zmianą cylindra i osi, ktor jest dość duże i z badań wynika że astygmatyzm się zmjiejszł? Badania z sierpnia 2022 r: OP: -3, cyl -0,5, os 180, pd -29,5; OL:-3, cyl -0,5, os 15, pd 30. Badania z marca 2023 r: OP: -3,5, cyl. -0,25, os 150, pd 29,5, OL: -3, cyl -0,25, os 15, pd 30,5. Czy to możliwe są takie zmiany w cylindrach i osiach, czy mam się martwić, że któreś badanie zostało wykonane źle. Nowych okularow jeszcze nie dostałam, nie jestem w stanie ie stwierdzić czy dobrze będę w nich widziała, w poprzednich widziałam dobrze.
Dzień dobry, moc cylindra jak najbardziej mogła się zmienić, ponieważ różnice jakie Pani opisuje nie są duże, jednakże jeżeli chodzi o oś cylindra w oku prawym na pewno byłaby do sprawdzenia. Najlepiej byłoby gdyby porównała Pani recepty przepisane przez specjalistów z mocami, jakie ma Pani w aktualnych okularach i w których widzi Pani dobrze i czuje się komfortowo. Przy zakupie okularów może Pani zwrócić się z prośbą u optyka o sprawdzenie jakie ma Pani moce szkieł w aktualnych okularach i wtedy będą Państwo mogli porównać sobie te wyniki z wynikami przepisanymi przez innych specjalistów. Nie ukrywam , że najlepiej byłoby to sprawdzić wkładając przepisane moce jeszcze raz do oprawy próbnej (oprawka jaką optometryści czy okuliście używają do badania wzroku) w celu weryfikacji jak Pani się czuje w nowych mocach zaproponowanych przez optometrystę. Pozdrawiam Borowska Paulina

Witam, wbrew pozorom dobór okularów nie jest prosty i zero jedynkowy. Często wyniki u kilku specjalistów będą się od siebie różnić. Wynik badania będzie zależny od specjalisty np. jeden będzie ostrożnie dozował moc cylindra z obawy o możliwość złego ich odbioru przez pacjenta inny będzie starał się zaproponować taką moc, przy której pacjent będzie widział najlepiej jak się da. W pierwszej wersji ostrość widzenia będzie trochę gorsza ale początkowy odbiór okularów łagodny dla pacjenta, w drugiej wersji widzenie będzie bardzo wyraźne ale samopoczucie pacjenta może być gorsze. Którą opcję wybrać? Często zdajemy się na specjalistę dlatego finalny wynik może być różny ze względu na różne podejście specjalisty do rozwiązania danego problemu. Z drugiej strony mamy pacjenta, który chce widzieć jak najlepiej ale może nie tolerować większej mocy cylindra bo np: coś się krzywi, kręci w głowie itp. Czasami badanie kończy się siedząc na fotelu i w tej pozycji wszystko może być ok. Po wstaniu i przejściu się w okularach próbnych może pojawić się dyskomfort np. pływanie podłogi. Jeden pacjent stwierdzi, że się przyzwyczai drugi od razu będzie chciał zmiany mocy np. cylindra na mniejszy kosztem spadku ostrości widzenia. Zatem wynik recepty okularowej może się różnić w zależności od przebiegu badania w gabinecie, podejścia specjalisty do korekcji np. cylindra, reakcji pacjenta na zastosowaną korekcję (inaczej odbiera okulary gdy siedzi, inaczej gdy w nich chodzi), samopoczucia pacjenta w dniu badania np. zmęczenie po długiej pracy przy komputerze, oczekiwań pacjenta/specjalisty co do jakości widzenia, sposobu dotychczasowej korekcji (często pacjenci krótkowzroczni są niedokorygowani - noszą za słabe okulary, gorzej widzą by oko "pracowało" i próba poprawy ich widzenia jest dla nich problematyczna. Temat jest bardzo szeroki i często opiera się na subiektywnych odczuciach pacjenta jak również podejścia do korekcji przez specjalistę. Najlepszą oceną prawidłowego skorygowania wady wzroku jest założenie dobranych mocy w oprawce próbnej przed zakupem okularów i ocena czy wszytko jest tak jak bym chciał/ła.