Dzień dobry. mam pytanie czy ogólny stan umysłowy chłopca na poziomie znacznie poniżej normy to jest

3 odpowiedzi
Dzień dobry. mam pytanie czy ogólny stan umysłowy chłopca na poziomie znacznie poniżej normy to jest lekkie upośledzenie intelektualne? Czy raczej granica między normą a upośledzeniem?
Dzień dobry,
jeśli stan umysłu chłopca jest znacznie poniżej normy intelektualnej, może to wskazywać na lekkie upośledzenie intelektualne lub na inne zaburzenie rozwojowe. Ostateczna diagnoza powinna być przeprowadzona i opisana przez wykwalifikowanego specjalistę, a najlepiej zespół specjalistów tj. psycholog kliniczny, psychiatra, neurolog, pedagog specjalny.
Proszę nie wyciągać pochopnych wniosków i dokładnie przebadać dziecko. Zindywidualizowana ścieżka rozwoju/szkolna powinny być dostosowane do jego potrzeb.

Dzień dobry! Pytanie o ogólny stan umysłowy chłopca, który znajduje się znacznie poniżej normy, może sugerować możliwość lekkiego upośledzenia intelektualnego, ale decyzja o diagnozie tego typu musi być dokładnie oceniona przez specjalistę, na podstawie wielu czynników.

Lekkie upośledzenie intelektualne, zgodnie z definicją, odnosi się do stanu, w którym osoba ma ograniczone zdolności intelektualne i adaptacyjne, co prowadzi do trudności w codziennym funkcjonowaniu. Granica między normą a upośledzeniem intelektualnym jest niezwykle złożona i zależy od wielu czynników, takich jak zdolności intelektualne, umiejętności adaptacyjne, kontekst społeczny i kulturowy, oraz wiele innych.

W diagnozie lekkiego upośledzenia intelektualnego specjaliści uwzględniają wiele czynników, takich jak wyniki testów inteligencji, oceny funkcjonowania adaptacyjnego oraz obserwacje zachowania. Istotne jest również przeprowadzenie szerokiej oceny, która bierze pod uwagę różnorodne obszary funkcjonowania dziecka.

Dlatego też, jeśli masz obawy co do rozwoju umysłowego dziecka, zalecam skonsultowanie się ze specjalistą w dziedzinie psychologii dziecięcej. On będzie mógł przeprowadzić odpowiednie badania i oceny, aby zrozumieć indywidualne potrzeby dziecka i zaproponować odpowiednie wsparcie. Ważne jest, aby podejść do tego z poszanowaniem dla indywidualnych cech każdej osoby i dążyć do zapewnienia jej odpowiedniej pomocy.
Dzień dobry, jeśli zostało wykonane badanie inteligencji, jego wynik powinien wskazać dokładny poziom funkcjonowania poznawczego, czy jest to jeszcze w normie, czy na granicy, czy na poziomie niepełnosprawności intelektualnej. Iloraz inteligencji, który jest wynikiem takiego badania, określa to co nazwała Pani "stanem umysłowym". Zatem jeśli badanie było wykonane, warto dopytać o bardziej precyzyjne wyniki, a jeśli nie, i jest to stwierdzenie na podstawie obserwacji dziecka to koniecznie należy wykonać taką diagnozę, inteligencji nie możemy oceniać "na oko". Warto więc udać się do specjalisty, psychologa dziecięcego, który wykona dokładną diagnostykę.