Dzien dobry. Mam problemy gastryczne w czasie podrozowania. Przed wyjsciem /wyjazdem z domu musze i

6 odpowiedzi
Mam problemy gastryczne w czasie podrozowania. Przed wyjsciem /wyjazdem z domu musze isc do toalety, czasami kilka razy. Zaraz po wyjezdzie z domu musze zatrzymywac sie i szukac toalety. To samo przed wejsciem do samolotu. Bardzo duzo podrozuje, jezdze samochodem, latam i w gruncie rzeczy bardzo to lubie. I nie ma znaczenia czy lece na inny kontynent czy ide po zakupy, zawsze gdzies z tylu glowy mam pytanie : Czy gdzies w poblizu jest toaleta? Jesli nie ma, czuje lek. Zyje z tym problemem od kilkunastu, wiec problem sie utrwalil, choc mam wrazenie, ze sie poglebia. Co to jest i do kogo z tym sie udac?
Dzień dobry, ja najpierw sugerowałabym konsultację u gastrologa aby wykluczyć podłoże medyczne tej dolegliwości. Poza tym wizytę u psychoterapeuty. Prawdopodobnie jest to rodzaj natręctw ale potrzebna jest konsultacja aby lepiej dojść do podłoża tej trudności i rozpocząć terapię. Pozdrawiam, Justyna Wojciehcowska
Sugeruję wizytę: Konsultacja psychologiczna - 100 zł
Na wizytę można umówić się przez serwis ZnanyLekarz, klikając w przycisk Umów wizytę.

Dzień dobry, w przypadku problemu somatycznych zawsze najpierw wykluczamy podłoże medyczne, czyli zachęcam do wizyty u lekarza internisty, a w dalszym etapie również gastrologa. Po wyeliminowaniu przyczyn medycznych takich kłopotów warto zgłosić się do psychologa, psychoteraputy, bo być może objaw rzeczywiście ma charakter nerwicowy, a podłożem są zaburzenia lękowe, którymi należałoby się zająć. Pozdrawiam serdecznie.
Zalecalabym najpierw konsultacje u lekarza internisty ,ktory zdiagnozuje u Pani chorobe pod wplywem podrozowania samolotami ostatnio w literaturze wystepuje pod nazwa" jet lag"Internista zapewne zleci leczenie i opisze objawy wystepujace pod wplywem czestego przemieszczania sie.Na pewno warto wykonac badanie laboratoryjne.Nie wydaje mi sie potrzebna wizyta u psychologa.Ma Pani dolegliwosci gastryczne.Nalezy sie przebadac pod kątem lekarskim.Pozdrawiam Tamara Bogdanowicz,psycholog.
Witam,
Po pierwsze wykluczenie przyczyn medycznych - gastrycznych, które mogłyby wywoływać taki stan. W przypadku, gdy objawy nie są związane ze zdrowiem fizycznym, warto wybrać się na konsultację do psychologa lub psychoterapeuty, by lepiej mógł się przyjrzeć zagadnieniu. Na pierwszy "rzut oka psychologa" wygląda to na natręctwa, a to podlega terapii, ale stawianie jakichkolwiek diagnoz nie jest możliwe bez wnikliwszego wywiadu.

Pozdrawiam,
Małgorzata Mazurek
Dzień dobry,

zapraszam na terapię EMDR. EMDR (terapia odwrażliwiania przy pomocy ruchu gałek ocznych) jest oparta na dowodach naukowych.Sskupia się na neurobiologicznym/neuropsychologicznym poradzeniu sobie z przyczyną (tym zdarzeniem lub jakimś wcześniejszym o podobnych skutkach). Odblokowanie pamięci emocjonalnej i adaptacyjne przetwarzanie zdarzeń wywołujących obecne objawy może pozwolić odbudować równowagę emocjonalną. W trakcie terapii wspólnie z terapeutą zbuduje Pani tzw. bezpieczne miejsce (które w momentach kryzysu, stresu pomaga przywrócić równowagę emocjonalną) i skupi się na zmianie dysfunkcjonalnie przechowywanych doświadczeń w rozwiązania adaptacyjne z korzyścią dla Pani zdrowia psychicznego. Warto rozważyć tę opcję.

Z uszanowaniem,

dr n. hum. Monika Gmurek
Jeżeli nie ma przyczyn medycznych opisywanych dolegliwości sugeruję terapię psychologiczną oraz konsultację z lekarzem psychiatrą, celem dokładnego zdiagnozowania problemu i wprowadzenia adekwatnych oddziaływań. Wydaje się, że opisywane objawy należą do zaburzeń nerwicowych, natomiast tylko osobista konsultacja z psychologiem lub psychiatrą może to potwierdzić. Pozdrawiam.