Dzień dobry, mam problem z mamą. Ma 73 lata, często ją głowa boli i ma czasami zaniki pamięci np. po

1 odpowiedzi
Dzień dobry, mam problem z mamą. Ma 73 lata, często ją głowa boli i ma czasami zaniki pamięci np. położy coś i nie pamięta gdzie, zrobi kanapkę ugryzie a potem twierdzi że to nie jest jej kanapka że ktoś inny ją położył jacyś niewidzialni ludzie albo stworki, że niewidzialny człowiek przestawił ustawienia w telewizorze, ktoś kradnie jej talerze, kubki itd. Ma czasami napady historii z niewiadomych przyczyn. Często jak myśli że nie widzę mówi do siebie, syczy na kogoś, kłóci się a jak dopytuje ją to twierdzi że każdy mówi do siebie. Jak wpadnie w złość albo histerię nie można jej uspokoić. Martwię się bo mama mieszka sama, staram się ją odwiedzać raz/dwa razy w tygodniu ale czuję że to za mało. Jak chcę żeby poszła do lekarza twierdzi że jej nic nie jest żebym nie robiła z niej wariatki. Jedyne na co udało mi się ją namówić to na wizytę u neurologa, nie wiem czy powinnam mówić o jej problemach przy niej bo obawiam się że wpadnie w złość i będzie awantura u lekarza. Tak na co dzień zachowuję się normalnie, dba o siebie, chodzi na spacery, jest całkowicie samodzielna i sprawna fizycznie. Ma gorsze i wtedy nasilają się problemy. Ostatnio miałam telefon od sąsiadki która mnie poinformowała że mama głośno się zachowuje, podobno krzyczy i tłucze czymś. Któregoś dnia mama powiedziała mi że niewidzialny człowiek ją pobił w domu jak była sama. Nie wiem co mam robić.
Dzień dobry Opisane przez Panią zachowania mogą świadczyć o występowania objawów psychotycznych u Pani Mamy , pod postacią urojeń i halucynacji. Biorąc pod uwagę wiek i zaburzenia pamięci nie można wykluczyć również procesu otępiennego . Choroba Alzheimera , która jest statystycznie najczęstszą postacią otępienia , nierzadko zaczyna się objawami depresyjnymi ale też mogą pojawiać się objawy psychotyczne , najczęściej urojenia okradania. Sądzę że nie należy zwlekać z wizytą u specjalisty najlepiej psychiatry , gdyż nie leczone zaburzenie psychotyczne czy otępienie będzie nasilało się i z czasem będzie coraz trudniej namówić Mamę na wizytę u lekarza. Jeżeli będzie możliwość wcześniejszego spotkania się czy rozmowy ze specjalistą , jeszcze przed umówioną wizytą Pani Mamy to byłaby to najlepsza okazja do spokojnego podzielenia się z lekarzem co Panią niepokoi w zachowaniu i samopoczuciu Mamy . Dla psychiatry taki wywiad zebrany wcześniej od rodziny pacjenta jest cenny a w przypadku niektórych chorób psychicznych jak psychoza czy otępienie jest częścią procesu diagnostycznego. Serdecznie pozdrawiam Magdalena Skał-Mydłowska

Uzyskaj odpowiedzi dzięki konsultacji online

Jeśli potrzebujesz specjalistycznej porady, umów konsultację online. Otrzymasz wszystkie odpowiedzi bez wychodzenia z domu.

Pokaż specjalistów Jak to działa?

Eksperci

Adam Małecki

Adam Małecki

Psychiatra

Kościerzyna

Radosław Olszewski

Radosław Olszewski

Internista, Lekarz rodzinny

Katowice

umów wizytę
Katarzyna Ratkowska

Katarzyna Ratkowska

Psychiatra, Psychoterapeuta

Warszawa

Klara Rył-Olczyk

Klara Rył-Olczyk

Psychiatra

Piotrków Trybunalski

Iwona Sobolewska-Drzewicka

Iwona Sobolewska-Drzewicka

Psychiatra

Kraków

Podobne pytania

Masz pytania?

Nasi lekarze i specjaliści odpowiedzieli na 151 pytań dotyczących usługi: zaburzenia psychiczne
  • Twoje pytanie zostanie opublikowane anonimowo.
  • Pamiętaj, by zadać jedno konkretne pytanie, opisując problem zwięźle.
  • Pytanie trafi do specjalistów korzystających z serwisu, nie do konkretnego lekarza.
  • Pamiętaj, że zadanie pytania nie zastąpi konsultacji z lekarzem czy specjalistą.
  • Miejsce to nie służy do uzyskania diagnozy czy potwierdzenia tej już wystawionej przez lekarza. W tym celu umów się na wizytę do lekarza.
  • Z troski o Wasze zdrowie nie publikujemy informacji o dawkowaniu leków.

Ta wartość jest zbyt krótka. Powinna mieć __LIMIT__ lub więcej znaków.


Wybierz specjalizację lekarza, do którego chcesz skierować pytanie
Użyjemy go tylko do powiadomienia Cię o odpowiedzi lekarza. Nie będzie widoczny publicznie.
Wszystkie treści, w szczególności pytania i odpowiedzi, dotyczące tematyki medycznej mają charakter informacyjny i w żadnym wypadku nie mogą zastąpić diagnozy medycznej.