Dzień dobry. Mam problem z córką ma 9 lat chodzi do 4 klasy nie chcę się uczyć. Nie interesuje się s

3 odpowiedzi
Mam problem z córką ma 9 lat chodzi do 4 klasy nie chcę się uczyć. Nie interesuje się szkołą myśli nie wiadomo o czym na lekcjach nie uważa i przeszkadza. Nie pomagają rozmowy kary ani nagrody próbowaliśmy chyba wszystkiego nie mamy już sił.
Dzień dobry
Należy znaleźć przyczynę, dla której dziecko ma niską motywację do nauki, być może wynika to z zaburzeń koncentracji uwagi, co powoduje niechęć dziecka do długotrwałego wysiłku intelektualnego. Proszę udać się do psychologa dziecięcego, z którym wspólnie państwo określą przyczyny niskiej motywacji i znajdą rozwiązanie. Potrzebna jest bardziej wnikliwa diagnoza państwa córki, aby określić przyczyny problemu. Pozdrawiam Magdalena Kaczmarczyk Psycholog w Łodzi

Dzień dobry! To cenne, że szuka Pani rozwiązania dla sytuacji, która ma wpływ na codzienne funkcjonowanie córki, ale i jej przyszłość. Nie ma Pani już sił, czyli opisana sytuacja wpływa też na całą rodzinę. Warto zgłosić się do poradni współpracującej ze szkołą, w której psycholog może sprawdzić, czy trudności wynikają z zaburzeń rozwojowych córki. Uwrażliwiam też, że zachowanie dziecka jest sygnałem dla całej rodziny - może wydarzyło się coś ważnego, trudnego w Państwa rodzinnym życiu i każdy radzi sobie z sytuacją w mniej lub bardziej widoczny sposób. Na pewno pomocna byłaby konsultacja z psychoterapeutą rodzinnym. Pozdrawiam!
Dzień dobry,
istotną informacją będzie kiedy pojawiły się trudności z nauką, już na etapie wczesnoszkolnym czy dopiero teraz? W 4 klasie pojawia się bowiem nowy system nauki, różni nauczyciele, a co za tym idzie dużo potencjalnych stresorów. Przyczyny niechęci mogą mieć zarówno podłoże w procesach poznawczych (problemy z koncentracją, pamięcią) a co za tym idzie odczuwaniem trudności w przyswajaniu wiedzy, może dysleksją. Związane mogą być również ze sferą emocjonalno- społeczną, a więc konfliktem z rówieśnikami, czy też nieumiejętnością poradzenia sobie z trudną sytuacją, która przybrała formę "buntu do uczenia się". Możliwości jest wiele, dlatego konsultacja u psychologa powinna pomóc w ustaleniu źródła trudności, które doprowadziło do niechęci do nauki, a na jego podstawie wybrać metody, które pomogą córce.

Pozdrawiam i życzę samych sukcesów
Alicja Labrenc