Dzień dobry, mam problem, mój chłopak ma stwierdzoną depresje o średnim nasileniu, obecnie jest um

2 odpowiedzi
Dzień dobry,
mam problem, mój chłopak ma stwierdzoną depresje o średnim nasileniu, obecnie jest umówiony do psychiatry, chodzi do psychologa na terapie systemowa, był na 4 wizytach. Problemem dla mnie jest fakt, ze z uwagi na chorobę mój chłopak mimo iż jesteśmy przed 30stka nie jest w stanie określić swoich planów co do przyszłości ze mną i przyszłości w ogóle, wcześniej planowaliśmy zaręczyny teraz mówi ze nie myśli o tym. Jesteśmy razem 4 lata. Jego stan wynika z faktu, ze nie ma znajomych, czuje się samotny, czuje ze ma tylko mnie i poza mną nie ma z kim szczerze porozmawiać. Czasem mówi ze lepiej byłoby się rozstać, gdyż wie, ze ja czekam na kolejny krok z jego strony, a on zatrzymał się na tym etapie. Wiem, ze bardzo mnie kocha i ja kocham jego, bardzo nie chce go stracić, staram się go wspierać, ale czasem nie wiem co robić… w jaki sposób powinnam się zachowywać, jak mu pomoc? Czy terapia systemowa jest skuteczna w leczeniu depresji? Może lepiej zmienić psychologa, na takiego który pracuje w nurcie terapii poznawczo-behawioralnej?
Z góry dziękuje serdecznie za odpowiedź.
Dzień dobry. Każdy stan obniżonego nastroju a zwłaszcza stwierdzona depresja, charakteryzuje się unikaniem aktywności. Pani chłopak, jak sama Pani zauważa, nie jest w stanie określić swoich planów co do przyszłości. Wsparcie z Pani strony: obecność, empatia to już bardzo wiele znaczy. O kontynuowaniu terapii lub zmianie nurtu na poznawczo behawioralny powinien zadecydować sam zainteresowany. Ważnym jest uświadomić sobie, że leczenie depresji to proces długotrwały i po czterech spotkaniach trudno oceniać skuteczność. Pozdrawiam Marzena Pietrusińska

Dzień dobry,
Przede wszystkim bardzo dobrze, że Pani chłopak jest umówiony na wizytę u psychiatry. Często jest tak, że psychoterapię warto wspomagać leczeniem farmakologicznym, żeby ustabilizować układ nerwowy, zwiększyć poziom energii, poprawić nastrój. Zwykle przynosi ona szybsze efekty, jednak psychoterapia również jest ważna. Jeśli chodzi o efekt psychoterapii to niestety po 4 spotkaniach może on nie być dla Pani widoczny niezależnie od nurtu. To zależy także od tego jak długo Pani chłopak zmaga się z depresją, jak ona jest silna. Jeśli chodzi o wybór nurtu, to w przypadku depresji najpopularniejszymi podejściami są interpersonalne oraz poznawczo-behawioralne (CBT). Z tego co Pani pisze (że chłopak nie ma innych relacji) podejście interpersonalne wydaje się szczególnie przydatne, ponieważ ono skupia się na odbudowaniu relacji. Przy wyborze nurtu warto jednak zadać sobie pytanie czy jest to pierwszy epizod depresji, a jeśli nie - od kiedy one się pojawiają. Jeśli występują od dłuższego czasu (kilka/kilkanaście lat) lepszym podejściem może być Terapia Schematu (niektórzy uważają ją za część CBT, inni traktują jako nowe podejście, które z CBT czerpie) lub podejście psychodynamiczne. Terapia systemowa skupia się przede wszystkim na relacjach rodzinnych. Zapytała Pani również o to, jak pomóc chłopakowi. Pani wsparcie na pewno jest dla niego bardzo ważne. Słuchanie, okazywanie zainteresowania, pokazywanie, że jego samopoczucie ma dla Pani znaczenie. Proszę jednak pamiętać także o sobie i swoich potrzebach. Będąc w bliskiej relacji z osobą chorującą na depresję warto również mieć wsparcie dla siebie. Bycie "jednym wsparciem" dla chłopaka jest sytuacją niezwykle obciążającą. Łatwo jest zapomnieć o swoich potrzebach, o tym, że Pani również chce czuć się ważna, szuka Pani z jego strony deklaracji na przyszłość i to jest zupełnie normalne. Dobrze, że szuka Pani odpowiedzi i nie zostaje Pani sama z niepewnością. W razie pytań zapraszam do kontaktu.
Pozdrawiam, Agnieszka Juroszek