Dzień dobry Mam problem dotyczący kontaktów z ludźmi. Od zawsze byłam osobą cichą i spokojną, mając

4 odpowiedzi
Dzień dobry
Mam problem dotyczący kontaktów z ludźmi. Od zawsze byłam osobą cichą i spokojną, mającą małe grono przyjaciół niż wielu znajomych. Od roku pracuję w pewnym miejscu i nie czuję, żebym ''weszła'' w tą społeczność. Nie potrafię zagadać o czymkolwiek, praktycznie się nie odzywam i tak było od samego początku, jednak wcześniej aż tak mi to nie przeszkadzało, bo myślałam sobie, że jestem młoda, nowa, a inni gadają między sobą. Im dłużej to trwa tym zaczęło mi być coraz trudniej, żeby zapytać o cokolwiek związanego z pracą. Od dłuższego czasu wywołuje to we mnie lęk (w zależności od sytuacji, mniejszy lub większy) i jeśli mogę to unikam jakichkolwiek kontaktów. Po pracy nie czuję, że odpoczywam, weekendy polegają na tym ''ile jeszcze mi wolnego zostało'', zdarza mi się budzić z rana godzinę przed czasem, gdy mocno się denerwuję to obgryzuję paznokcie (chociaż z tym mam problem od zawsze). Byłam kilka razy u psycholog, która wzbudziła moje zaufanie od początku, jednak ani razu nie powiedziałam jej o tym jak bardzo boję się/unikam kontaktów z innymi. Czy powinnam udać się do kogoś innego? Może psychoterapeuta, psychiatra? Proszę o radę.
Dzień dobry. Może lepiej zastanowić się, co sprawia trudność w rozmowie o tym problemie z psychologiem, do którego ma Pani zaufanie? Zmiana specjalisty nie gwarantuje, że będzie łatwiej mówić o lęku.
Pozdrawiam serdecznie Marzena Pietrusińska

Dzień dobry! Przede wszystkim gratuluję, że pomimo trudności, poszukuje Pani wsparcia i nie rezygnuje z poszukiwania możliwych rozwiązań. Faktycznie, aby psycholog/terapeuta mógł Pani pomóc, będzie potrzebował z Pani strony gotowości do rozmowy, nawet na trudne tematy. W każdym razie, czy to z dotychczasowym psychologiem, czy też z innym specjalistą, którego Pani wybierze, warto omówić tę sytuację i wspólnie poszukać sposobu, który pomógłby Pani otworzyć się w terapii. Pozdrawiam, Małgorzata Górecka
Pisząc otwiera się Pani na ten temat i zaczyna szukać możliwych rozwiązań. To pierwszy krok, aby było lepiej. Wydaje się, że ma Pani pewne trudności z nawiązywaniem i utrzymywaniem kontaktów społecznych, co powoduje lęk i unikanie sytuacji interpersonalnych.

Zdecydowanie warto rozważyć skonsultowanie swoich trudności z psychoterapeutą. Psychoterapia może pomóc w zrozumieniu źródeł lęku i unikania oraz rozwijaniu umiejętności społecznych.

Warto otworzyć się przed psychoterapeutą na temat swoich lęków i obaw. Zaufanie do terapeuty może pomóc w lepszym zrozumieniu i rozwiązaniu problemów.

Jeśli lęki są szczególnie trudne do zniesienia i powodują znaczne cierpienie, warto również rozważyć konsultację z psychiatrą, który może ocenić potrzebę farmakoterapii lub innych form wsparcia medycznego.

Nie bagatelizuj swoich trudności ani nie zaniedbuj samopoczucia psychicznego. Zadbanie o siebie jest ważne, a wsparcie specjalistów może pomóc w radzeniu sobie z lękiem i unikaniem.

Psychoterapeuta czy psychiatra to osoby, które są po to, by pomóc, więc nie wahaj się szukać profesjonalnej pomocy. Dbaj o swoje zdrowie psychiczne, a życie zawodowe i osobiste może stać się bardziej satysfakcjonujące. Powodzenia!
Dzień Dobry,
polecam skonsultować ten temat ze specjalistą podczas wizyty. Pozdrawiam serdecznie