Dzień dobry, Mam CHAD, którą stwierdzono u mnie ponad rok temu. Obecnie przyjmuję następujące lek

1 odpowiedzi
Dzień dobry,

Mam CHAD, którą stwierdzono u mnie ponad rok temu. Obecnie przyjmuję następujące leki:
- Ketilept Retard (kwetapina) - 300mg
- Ketilept (kwetapina) - 200mg
- Egzysta (Pregabalina) - 75mg
- Lemilept (Lamotrygina) - 300mg
- Velaxin (Wenlafaksyna) - 150mg

Planuję zajście w ciążę i konsultowałam to ze swoim psychiatrą. Według niego leki te są bezpieczne, jednak ryzyko istnieje zawsze i nie może on zagwarantować, że powyższe leki nie spowodują negatywnych skutków ubocznych.

Starałam się znaleźć badania naukowe na temat kilku z tych leków, jednak zwykle próba jest mała, samych badań jest niewiele i dotyczą tylko jednego leku (nigdy w zestawieniu z resztą moich leków).
Mimo wszystko taka lektura powoduje obawy co do potencjalnego ryzyka.
W związku z tym chciałabym zasięgnąć opinii innych lekarzy stąd moje pytanie do Państwa o bezpieczeństwo tych leków w ciąży

Z góry dziękuję
Witam.
Nie ma badań kontrolowanych u kobiet w ciąży z uwagi na aspekty etyczne, dlatego nikt nie może dać gwarancji co do skutków zażywania leków dla płodu. Żaden z wymienionych leków nie figuruje formalnie jako lek zagrażający płodowi, ale politerapia ma zawsze ryzyko większe niż monoterapia. Na pewno za najbezpieczniejsze uchodzi kwetiapina więc może udało by się utrzymać leczenie tylko tym lekiem , wówczas ryzyko jest minimalne , na obecnym zestawie lekowym ja bym nie rekomendował zachodzenia w ciążę.