Dzień dobry. Mam 45 lat, w swoim życiu często popadłam w różne rodzaje treningów, kiedyś był to fitn

1 odpowiedzi
Dzień dobry. Mam 45 lat, w swoim życiu często popadłam w różne rodzaje treningów, kiedyś był to fitness lub ćwiczenia w domu, 5 lat temu przez rok treningi z ciężarami, następnie bieganie przez kolejny rok. Niestety skurcze nóg sprawiły że sport stał się dla mnie męczarnią, pozostałam więc przy weekendowych przejażdżkach rowerowych i długich spacerach. Około 3 lat temu wykonałam test na tężyczkę i wyszedł ujemnie.
Od kilku lat czuję mocne osłabienie w nogach. Mogę pokonywać długie dystanse w niezbyt szybkim tempie (brak pary/energii w nogach), do tego zero wzniesień, przy najmniejszym stopniu uniesienia terenu palą mnie z przodu uda i nogi odmawiaja posłuszeństwa, robię się słaba, zmęczona, brakuje tchu.
Od około pół roku doszedł ból w stawach kolanowych, głównie przy schodzeniu, wg RTG zwyrodnienie. Wg ortopedy - taka uroda, można operować. Ból ten towarzyszy mi już codziennie, szczególnie gdy w nocy, po nocy wstaję ale również w ciągu dnia gdy posiedzę dłużej niż kilkanaście minut. Towarzyszy temu również ból w stawach biodrowych i ramiennych, ale głównie w nocy, co niestety wybudza ze snu.
Nie wiem czy to istotne ale zauważyłam że w trakcie gdy się czegoś wystraszę przez ciało przechodzi kłucie, jakby wyładowanie, bardzo drobne szpileczki.
Z dolegliwości jakie obecnie posiadam to probley ze snem, dość częsty ból głowy, nawet bywają bóle migrenowe. Mam również sporą nadwagę (168 cm/90kg)
Morfologia w normie, bolerioza wykluczona, podwyższone TSH od 2 miesięcy stosuję Euthyrox 1 op. N 25, teraz drugie op. N 50.
Inne leki to Neurovit i Elicea.
Na co dzień wstaje zmęczona (niegdyś ranny ptaszek).
Po pracy nie mam siły na żadną aktywność. Z osoby dość ruchliwej stałam się stacjonarna.
Obecnie bez sportów (mniej skurczy).
Czasem z przyzwyczajenia wybieram się na wycieczkę ale wzniesienia po kilku krokach wykańczają oddechowo i brakiem władzy w nogach.
Stan ten wpędza mnie w kolejne kilogramy i rezygnację.
Proszę o pomoc, wskazówki, jakie badania powinnam wykonać, gdzie się udać?
Pozdrawiam serdecznie.
Dzień dobry.
Do oceny pracy tarczycy i dobrania optymalnej dawki substytucji tyroksyną należy oprócz TSH sprawdzić także poziom wolnych hormonów FT3 i FT4.
Opisane przez Panią objawy mogą sugerować wiele różnych problemów medycznych, począwszy od niedoboru magnezu i potasu (skurcze) oraz niedoboru innych ważnych witamin i minerałów, poprzez insulinooporność, aż do fibromialgii włącznie.
Bez wyników badań laboratoryjnych trudno postawić właściwą diagnozę.
Proszę wykonać następujące badania:
TSH, FT3, FT4,
Ca, Mg, K, P,
Krzywa cukrowa z insuliną 3-punktowa (0',60', 120') po obciązeniu 75g/glukozy,
HbA1C,
25(OH)D,
CRP.

Sugeruję wizytę: Konsultacja wielospecjalistyczna (pierwszorazowa) - 350 zł
Na wizytę można umówić się przez serwis ZnanyLekarz, klikając w przycisk Umów wizytę.