Dzien dobry Jestem po MR stawu kolanowego Badanie wykonano w sekcjach SE,FSE w czasach PD,T1,T2-

1 odpowiedzi
Dzien dobry
Jestem po MR stawu kolanowego
Badanie wykonano w sekcjach SE,FSE w czasach PD,T1,T2-zależnych,SPAIR,WATSc w trzech płaszczyznach.
W grzbietowo-przyśrodkowej części kłykcia bocznego kości udowej(CFL) widoczna dobrze ograniczona od otoczenia zmiana o ś. do 13mm,o sygnale chrząstki we wszystkich czasach.
Niewielka ilość płynu w kaletce półbłoniasto-półścięgnistej.
Więzadła krzyżowe, poboczne w MR bez zmian.
Ścięgno mięśnia czworogłowego uda i właściwe rzepki prawidłowe.
Chrząstki stawowe o prawidłowej grubości, gładkich obrysach bez ubytków.
Łąkotki bez zmian zwyrodnieniowych i pourazowych.
Ilość płynu w jamie stawowej fizjologiczna.
Struktury dołu podkolanowego w MR bez zmian.
wnioski: enchondroma CFL
proszę o opinie o wyniku
Dzień dobry. Badanie obrazowe zawsze należy skonsultować z lekarzem kierującym, gdyż postawienie rozpoznania wymaga całokształtu obrazu klinicznego. Enchondroma - chrzęstniak - jest to nowotwór łagodny tkanki chrzęstnej, który może pojawiać się wewnątrz kości. Jeżeli jest bezobjawowy, to wymaga jedynie okresowej kontroli rtg. Jeżeli daje objawy, może wymagać leczenia operacyjnego.