Dzień dobry. Jestem kobietą młodą i mam lekką infekcję intymną. Miałam ją już raz w życiu i ustąpiła

1 odpowiedzi
Dzień dobry. Jestem kobietą młodą i mam lekką infekcję intymną. Miałam ją już raz w życiu i ustąpiła sama i teraz po kilku miesiącach znowu ją mam i powiedziałabym że jest łagodniejsza niż poprzednia. Również zauważam że objawy zaczynają się zmniejszać a organizm oczyszcza się z lekko zmienionej wydzieliny. Swędzenie i podrażnienie właśnie stają się mniejsze a wczoraj zauważyłam nawet trochę normalnej wydzieliny. Czy mogą mi państwo wyjaśnić dlaczego mówi się że każda infekcja intymna wymaga specjalistycznego leczenia ? A moja mama na przykład też miewała infekcje i nie była u lekarza i przeszła jej sama i nie wróciły a było to lata temu. Ja sobie myślę że to tak jak przeziębienie - w większości przypadków nic się nie stanie i minie samo a tylko niekiedy złapie się coś na co bedzie trzeba brać na przykład antybiotyk...to skoro nieleczona nowoczesnymi metodami 21 wieku infekcja powoduje niepłodność powikłania itp to jak radziły sobie kobiety w poprzednich wiekach ? Wszystkie chłopki i szlachcianki wieków na przykład XIV czy XV chodziły bezpłodne i nie miały radości z seksu przez wieczny ból itd ??? Bo prawie każda kobieta przechodzi w swoim życiu infekcję intymną. Dlatego uważam że w większości przypadków ustępują samoistnie i układ odpornościowy organizmu sobie radzi. Co powiecie na temat królowych i księżnych które rodziły po kilkanaścioro dzieci i regularnie współżyły z mężami ? Biorąc pod uwagę tamtejsze standardy higieny i po prostu ilość urodzonych dzieci założę się że miały w życiu nie jedną infekcję intymną i jakoś dożywały godnego wieku wiele z nich. Podobno żona Kazimierza Jagiellończyka bardzo go kochała a król często odwiedzał jej komnatę co oznacza że chyba musiała czerpać z tego przyjemność bez bólu i wiecznych dolegliwości prawda ? Tak samo moja koleżanka też kiedyś miała lekką infekcję ileś lat temu i to jak miała tam jakieś może 12/13 lat przed 15 rokiem życia jeszcze i też bez wizyty u lekarza i żyje i ma się dobrze. Moja prababcia urodziła 6 dzieci wszystkie zdrowe ona zdrowe i też założę się że miała w swoim życiu jakaś infekcję i nie sądzę że jako prosta kobieta na wsi specjalistycznie się leczyła a już na pewno nie za każdym razem. Powiedziałabym to komuś kto twierdzi że ustępowanie samoistne infekcji intymnych jest ewenementem i organizm nie jest w stanie poradzić sobie z tym sam. Czy mam rację ?
dr n. med. Łukasz Blukacz
Ginekolog, Lekarz wykonujący zabiegi medycyny estetycznej
Katowice
Dzień dobry,

To bardzo ciekawe pytanie, a refleksja, którą Pani przedstawia, ma dużo sensu i rzeczywiście warto zrozumieć, dlaczego obecnie lekarze podchodzą tak skrupulatnie do kwestii infekcji intymnych, w tym także tych łagodnych. Zacznijmy od kilku ważnych faktów:

Rzeczywiście, wiele infekcji intymnych ustępuje samoistnie. Układ odpornościowy organizmu w wielu przypadkach radzi sobie z drobnoustrojami, a objawy mogą być przejściowe. Dotyczy to szczególnie niewielkich zaburzeń równowagi flory bakteryjnej pochwy, które często występują i mogą same powrócić do normy, jak w Pani przypadku. Nie oznacza to jednak, że wszystkie infekcje są niegroźne i można je lekceważyć. Niektóre zakażenia, jak na przykład te wywołane przez chlamydię, rzeżączkę czy niektóre szczepy bakterii (np. *Gardnerella vaginalis*), mogą nie dawać wyraźnych objawów, a jednocześnie powodować powikłania, takie jak przewlekłe zapalenie narządów miednicy mniejszej, zrosty jajowodów czy problemy z płodnością.

Jeśli chodzi o historię, to ma Pani rację – kobiety w dawnych czasach również miewały infekcje intymne, ale ich konsekwencje były mniej znane i rzadziej diagnozowane. Niektóre kobiety z pewnością radziły sobie dzięki silnemu układowi odpornościowemu, ale należy pamiętać, że brak skutecznego leczenia w tamtych czasach mógł prowadzić do niepłodności, przewlekłych bóli miednicy, poronień czy nawet śmierci w przypadku powikłań, takich jak zakażenia ogólnoustrojowe (sepsa). To, że historia pamięta królowe, które rodziły kilkanaścioro dzieci, to jedna strona medalu – nie pamiętamy kobiet, które mogły cierpieć w milczeniu, z nieleczonymi infekcjami, ani tych, które zmarły w wyniku powikłań.

Dziś mamy znacznie lepsze narzędzia diagnostyczne i możliwości leczenia, które pozwalają zapobiegać długofalowym problemom. Lekarze zalecają leczenie infekcji intymnych, aby zminimalizować ryzyko powikłań, szczególnie u kobiet, które planują ciążę, cierpią na nawracające infekcje lub mają obniżoną odporność. Nie oznacza to, że każda infekcja musi być agresywnie leczona – jeśli objawy są łagodne i ustępują samoistnie, organizm najczęściej rzeczywiście sobie poradzi. Warto jednak, w przypadku nawrotów lub dłuższego trwania objawów, skonsultować się z ginekologiem, aby upewnić się, że nie rozwija się bardziej poważne zakażenie.

Podsumowując: Pani obserwacje są trafne, wiele infekcji faktycznie ustępuje samoistnie, ale w niektórych przypadkach mogą prowadzić do powikłań, które łatwo przegapić bez odpowiednich badań. Dlatego współczesna medycyna stawia na profilaktykę i wczesne leczenie, aby zapewnić zdrowie kobietom zarówno teraz, jak i w przyszłości. Czy rozważała Pani konsultację w przypadku powtarzających się infekcji, aby upewnić się, że nie jest to problem wymagający głębszej diagnostyki?

Pozdrawiam serdecznie,
dr n. med. Łukasz Blukacz

Uzyskaj odpowiedzi dzięki konsultacji online

Jeśli potrzebujesz specjalistycznej porady, umów konsultację online. Otrzymasz wszystkie odpowiedzi bez wychodzenia z domu.

Pokaż specjalistów Jak to działa?

Wciąż szukasz odpowiedzi? Zadaj nowe pytanie

  • Twoje pytanie zostanie opublikowane anonimowo.
  • Pamiętaj, by zadać jedno konkretne pytanie, opisując problem zwięźle.
  • Pytanie trafi do specjalistów korzystających z serwisu, nie do konkretnego lekarza.
  • Pamiętaj, że zadanie pytania nie zastąpi konsultacji z lekarzem czy specjalistą.
  • Miejsce to nie służy do uzyskania diagnozy czy potwierdzenia tej już wystawionej przez lekarza. W tym celu umów się na wizytę do lekarza.
  • Z troski o Wasze zdrowie nie publikujemy informacji o dawkowaniu leków.

Ta wartość jest za krótka. Powinna mieć __LIMIT__ lub więcej znaków.


Wybierz specjalizację lekarza, do którego chcesz skierować pytanie
Użyjemy go tylko do powiadomienia Cię o odpowiedzi lekarza. Nie będzie widoczny publicznie.
Wszystkie treści, w szczególności pytania i odpowiedzi, dotyczące tematyki medycznej mają charakter informacyjny i w żadnym wypadku nie mogą zastąpić diagnozy medycznej.