Dzień dobry. Jestem dorosłą, raczej oczytaną osobą i zauważyłam, że podczas rozmowy oraz publicznych

4 odpowiedzi
Dzień dobry. Jestem dorosłą, raczej oczytaną osobą i zauważyłam, że podczas rozmowy oraz publicznych prezentacji dosyć często trudno jest mi się wysłowić oraz popełniam błędy (językowe, gramatyczne, stylistyczne itp.), których normalnie nie popełniłabym, gdybym tę samą treść miała napisać na kartce zamiast wypowiedzieć ją na głos. Jak mogę poradzić sobie z tym problemem? Co może być jego przyczyną? Dziękuję za odpowiedź.
Pani opis wskazuje na możliwość występowania u Pani tzw. fobii społecznej czyli lęku przed rozmaitymi sytuacjami społecznymi, a na pewno przed wystąpieniami publicznymi. Warto byłoby skorzystać z konsultacji psychologicznej, aby ustalić jakich obszarów ten lęk dotyczy i jak bardzo jest zakorzeniony. Źródeł tego zaburzenia należałoby szukać w przeszłości. Oczywiście warto je zidentyfikować, aby lepiej zrozumieć swoje objawy. Terapia poznawczo-behawioralna np. w dużej mierze polega na stopniowym konfrontowaniu się z sytuacjami fobicznymi zgodnie z zasadą małych kroków. Ważne, aby robić to pod okiem doświadczonego terapeuty, który we współpracy z klientem odpowiednio opracuje plan działania, dopasuje narzędzia i taktyki, a następnie wesprze klienta w trakcie realizacji planu przede wszystkim swoją wiedzą i praktyką.

Życzę powodzenia!
Natalia Orzechowska

Witam Panią,
Zaistniała sytuacja może mieć podłoże emocjonalne, bądź też być związana z lękiem, zaniżoną samooceną, wiarą w siebie i swoje możliwości. Polecam Terapię Skoncentrowaną na Rozwiązaniach, która pomaga w odkryciu siły w sobie, by poradzić sobie z trudnościami. Terapię warto dobrać do siebie, nie każdej osobie będzie pasowało zawsze to samo. Powodzenia! Sonia Abramek, psycholog.
Dzień dobry.
Z Pani wiadomości wynika, że trudności z wypowiadaniem się publicznie mocno wypływają na Pana codzienne życie. Dodatkowo zauważam, że jest Pani wrażliwa na sygnały płynące z ciała, a sytuacja doświadczania dużego stresu w obecności innych daje się Pani we znaki. Zastanawiam się, czy był taki moment w Pani życiu, kiedy czuła się Pani kompetentna w takiej sytuacji, mniej zestresowana? Jeśli tak proszę zastanowić się nad tym - co wtedy było inaczej?
Zachęcam do zastanowienia się nad tymi kwestiami, tym bardziej, że mam wrażenie, że jest Pani osobą wnikliwą i nastawioną na poszukiwanie rozwiązania swojego problemu.
Warto również rozważyć konsultację psychologiczną - czasami już jedna rozmowa z osobą, która patrzy na nas z dystansu, może być pomocna.
Życzę wszystkiego dobrego!
Dzień dobry. Przyczyny opisywanych przez Panią trudności mogą być różne, dlatego polecam udać się do specjalisty w celu ustalenia źródła problemu. Najczęstszą przyczyną tego typu problemów są zaburzenia lękowe, a dokładniej fobia społeczna. Problem może się pogłębiać, jeśli pozostawimy go bez odpowiedniego działania, ponieważ tego typu zaburzenia mają tendencje do narastania. Gdy dana sytuacja wywołuje w nas dyskomfort, zaczynamy o tym częściej myśleć, co powoduje wzrost lęku i stresu związanych z tą sytuacją. Warto przerwać to błędne koło dzięki pomocy specjalisty i odzyskać równowagę. Pozdrawiam i życzę sukcesów