Dzień dobry. Jestem dorosłą, raczej oczytaną osobą i zauważyłam, że podczas rozmowy oraz publicznych prezentacji dosyć często trudno jest mi się wysłowić oraz popełniam błędy (językowe, gramatyczne, stylistyczne itp.), których normalnie nie popełniłabym, gdybym tę samą treść miała napisać na kartce zamiast wypowiedzieć ją na głos. Jak mogę poradzić sobie z tym problemem? Co może być jego przyczyną? Dziękuję za odpowiedź.
mgr Natalia Orzechowska
mgr Natalia Orzechowska
Psycholog, Psychoterapeuta, Terapeuta
Warszawa
Pani opis wskazuje na możliwość występowania u Pani tzw. fobii społecznej czyli lęku przed rozmaitymi sytuacjami społecznymi, a na pewno przed wystąpieniami publicznymi. Warto byłoby skorzystać z konsultacji psychologicznej, aby ustalić jakich obszarów ten lęk dotyczy i jak bardzo jest zakorzeniony. Źródeł tego zaburzenia należałoby szukać w przeszłości. Oczywiście warto je zidentyfikować, aby lepiej zrozumieć swoje objawy. Terapia poznawczo-behawioralna np. w dużej mierze polega na stopniowym konfrontowaniu się z sytuacjami fobicznymi zgodnie z zasadą małych kroków. Ważne, aby robić to pod okiem doświadczonego terapeuty, który we współpracy z klientem odpowiednio opracuje plan działania, dopasuje narzędzia i taktyki, a następnie wesprze klienta w trakcie realizacji planu przede wszystkim swoją wiedzą i praktyką.

Życzę powodzenia!
Natalia Orzechowska

Witam Panią,
Zaistniała sytuacja może mieć podłoże emocjonalne, bądź też być związana z lękiem, zaniżoną samooceną, wiarą w siebie i swoje możliwości. Polecam Terapię Skoncentrowaną na Rozwiązaniach, która pomaga w odkryciu siły w sobie, by poradzić sobie z trudnościami. Terapię warto dobrać do siebie, nie każdej osobie będzie pasowało zawsze to samo. Powodzenia! Sonia Abramek, psycholog.

Wciąż szukasz odpowiedzi? Zadaj nowe pytanie

Ta wartość jest zbyt krótka. Powinna mieć __LIMIT__ lub więcej znaków.

  • Twoje pytanie zostanie opublikowane anonimowo.
  • Pamiętaj, by zadać jedno konkretne pytanie, opisując problem zwięźle.
  • Pytanie trafi do specjalistów korzystających z serwisu, nie do konkretnego lekarza.
  • Pamiętaj, że zadanie pytania nie zastąpi konsultacji z lekarzem czy specjalistą.
  • Miejsce to nie służy do uzyskania diagnozy czy potwierdzenia tej już wystawionej przez lekarza. W tym celu umów się na wizytę do lekarza.

Wybierz specjalizację lekarza, do którego chcesz skierować pytanie
Użyjemy go tylko do powiadomienia Cię o odpowiedzi lekarza. Nie będzie widoczny publicznie.
Wszystkie treści, w szczególności pytania i odpowiedzi, dotyczące tematyki medycznej mają charakter informacyjny i w żadnym wypadku nie mogą zastąpić diagnozy medycznej.